ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Εκανε... Ματ ο Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παρατάση (κ.α 78-78) της Μπεσίκτας με 86-87 με τον Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει το καλάθι της νίκης για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι έκοψαν πρώτοι και αήττητοι το νήμα του «Rixos Cup».

Ο Ολυμπιακός με το συνηθισμένο πλέον τρόπο της... ανατροπή πήρε τη νίκη της Μπεσίκτας, παρότι βρέθηκε ακόμα

πίσω στο σκορ με 15 πόντους. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-12, 10'), αλλά στο δεύτερο η Μπεσίκτας εκμεταλλευόμενη τις συνεχόμενες βολές από τις τεχνικές ποινές που δέχθηκαν οι Γιώργος Μπαρτζώκας, προηγήθηκε με 29-19 (16'), με τον Ολυμπιακό, όμως, να μαζεύει την διαφορά (33-30, 20').

Η οικοδέσποινα του τουρνουά πάτησε το... γκάζι στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου (47-32, 26'), με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν τις λύσεις από την άμυνά τους και να μειώνουν σε 57-51 στο τέλος της. Ο Στράτος Περπέρογλου έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (57-56, 31'), με τον Κρις Λόφτον, όμως, να δίνει προβάδισμα με 62-58 (34') στην Μπεσίκτας. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (66-65), αλλά ο Λόφτον 22'' πριν από το τέλος έκανε το 77-74 για την Μπεσίκτας. Ο Κώστας Σλούκας μείωσε σε 77-76, ο Κότον Αϊβερσον 10'' πριν από την με 1/2 βολές έκανε το 78-76 και ο Σέντρικ Σίμονς σχεδόνμε την εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε την υπογραφή του στο επιπλέον πεντάλεπτο, καθώς 4'' για το τέλος χάρισε τη νίκη και την πρώτη θέση του τουρνουά στον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 57-51, 78-78, 86-87
Μπεσίκτας (Καντεμίρ): Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (7ριμπ), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1τριπ, 4ασ), Σίμονς 14 (7ριμπ), Πρίντεζης 11 (1τριπ), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7ασ), Λοτζέσκι 15 (3τριπ, 3ασ).