ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | «Σκούπισαν» οι πρωταθλητές

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο, όπου επικράτησε με 67-80 του ΑΓΟΡ, έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά της Α1 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Α1.

Ο Βασίλης Σπανούλης (15π., 10 ασ., 5 ριμπ., ), ο Κώστας Παπανικολάου (15π., 6 ριμπ.) και ο Γιώργος Πρίντεζης (12π., 4 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.) ήταν οι κορυφαίοι των πρωταθλητών Ευρώπης ενώ για τον ΑΓΟΡ διακρίθηκαν ο Νταμίρ Λάτοβιτς (15π.) και ο Μπρεντ Πετγουεϊ (12π., 11 ριμπ.).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης (2-12,

5') τις άγριες διαθέσεις μην αφήνοντας στο πρώτο ημίχρονο στους γηπεδούχους κανένα περιθώριο να αντιδράσουν. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 17 πόντους (27-44 και 29-46 στο 19') και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 31-46.

Ο ΑΓΟΡ, όμως, με «όπλο» την άμυνα αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, «ροκάνισε» και στο 27' μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (50-53). Κάπου εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν εκ νέου τις λύσεις (50-64, 29'.30'') και φρόντισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να μην απειληθούν από τους Κρητικούς και να πάρουν εν τέλει τη νίκη με 67-80.

Δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80.
ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 6 (2), Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 12, Σιζόπουλος.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Αντιτς 9 (2), Σπανούλης 15 (2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15 (3), Κατσίβελης 5.