ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Εδώ Παππάς, εκεί Παππάς, στην Πιονίρ Παππάς! (pics-vids)

Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -15 του ημιχρόνου (48-33) και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά «άλωσε» την κατάμεστη Χάλα Πιονίρ στην παράταση (κ.α 74-74) επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 86-90.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν πάρα πολύ καλό, καθώς με οδηγό τον Μπατίστ (4/4 διπ.) προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 6-11. Η είσοδος, όμως, του Τζένκινς - σημειωσε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο

- άλλαξε τις ισοροπίες, με τον Ερυθρό Αστέρα να κλέινει το δεκάλεπτο στο +4 (26-22).

Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από την άμυνά τους και τους Μπλάζιτς και Κάτιτς στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα της αναμέτρησης σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και στα μισά της «φλέρταραν» με το +10 (36-27), δείχνοντας συγχρόνως στον Παναθηναϊκό τις άγριες διαθέσεις τους. Ο Παππάς έφερε το «τριφύλλι» στο -3 (36-33, 17’), αλλά οι Σέρβοι απάντησαν τρέχοντας σερί 15-0 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-33.

Οι οδηγίες του Αργύρη Πεδουλάκη στα αποδυτήρια της Χαλα Πιονίρ έπιασαν τόπο, με τους «πράσινου» στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου να τρέχουν σερί 0-12 και στα μισά του να μειώνουν σε απόσταση ενός σουτ (48-45) έχοντας σε «δαιμονιώδη» κατάσταση τον Παππά. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις και η συμπλήρωση των 30΄τους βρήκε στο +8 (56-48).

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν πάρα πολύ καλό, καθώς με οδηγό τον Μπατίστ (4/4 διπ.) προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 6-11. Η είσοδος, όμως, του Τζένκινς - σημειωσε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο - άλλαξε τις ισοροπίες, με τον Ερυθρό Αστέρα να κλέινει το δεκάλεπτο στο +4 (26-22). Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από την άμυνά τους και τους Μπλάζιτς και Κάτιτς στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα της αναμέτρησης σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και στα μισά της «φλέρταραν» με το +10 (36-27), δείχνοντας συγχρόνως στον Παναθηναϊκό τις άγριες διαθέσεις τους. Ο Παππάς έφερε το «τριφύλλι» στο -3 (36-33, 17’), αλλά οι Σέρβοι απάντησαν τρέχοντας σερί 15-0 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-33.

Οι οδηγίες του Αργύρη Πεδουλάκη στα αποδυτήρια της Χαλα Πιονίρ έπιασαν τόπο, με τους «πράσινου» στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου να τρέχουν σερί 0-12 και στα μισά του να μειώνουν σε απόσταση ενός σουτ (48-45) έχοντας σε «δαιμονιώδη» κατάσταση τον Παππά. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις και η συμπλήρωση των 30΄τους βρήκε στο +8 (56-48). Ο Νίκος Παππάς κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό της περιόδου, Μπράμος και Ματσιούλις έδωσαν λύσεις και όταν φώναξε «παρών» ο Διαμαντίδης η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με 67-71 στο 39’. Στη συνέχεια το παιχνίδι οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, με τον Σιλμπ ναα βρίσκει την ευκαιρία να στείλει στο ματς στην παράταση ευστοχώντας σε τρίποντο 10,7’’ για τη λήξη, με τον Διαμαντίδη να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Μπράμπς και Ματσιούλις… πυροβόλησαν πίσω από την γραμμή των 6.75 στην αρχή της παράτασης, ενώ στη συνέχεια μέτρησε η εμπειρία των «πρασίνων», η ευστοχία τους στις βολές αλλά και ο Μάικ Μπατίστ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 86-90.

Δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14 (2), Σιμόνοβιτς 7 (1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17 (3), Σιλμπ 19 (2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 2, Παππάς 24 (2), Ματσιούλις 16 (3).

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς τιμήθηκε για την προσφορά του αδικοχαμένου πατέρα του, Μπόμπαν στον Ερυθρό Αστέρα και παρέλαβε μία φανέλα με το #8.

*Οι οπαδοί των γηπεδούχων κατά την διάρκεια της αναμέτρησης δεν έκρυψαν τους... δεσμούς που τους συνδέεουν με εκείνους του Ολυμπιακού.

ΚΑΕ Παναθηναϊκός μάλιστα δημοσίευσε ένα video από την προθέρμανση του «τριφυλλιού».