ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | "Βασιλιάς" στη Μαδρίτη!

Ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα παιχνίδι που "έσπασε" καρδιές, πέτυχε μεγαλειώδη νίκη μέσα στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 73-74 για την 12η αγωνιστική του Τοπ-16 και βρίσκεται με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ρεάλ με δύο κλεψίματα του Ρούντι Φερνάντεθ, προηγήθηκε αρχικά με 4-0 όμως ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιδράσει και βελτιώνοντας την άμυνά του, μείωσε σε 8-6 στο 5'. Στη

συνέχεια ισοφάρισε σε 12-12 στο 7', ο Ούκιτς με τρίποντο έκανε το 12-17 στο 9', για να μειώσει η Ρεάλ στο τέλος της περιόδου σε 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί μικρό προβάδισμα το οποίο στο 13' έφτασε στο 17-21. Η Ρεάλ μείωσε σε 19-21 αμέσως μετά και στο 15' η διαφορά ήταν μόλις στον έναν πόντο (22-23). Στην συνέχεια οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 17' το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28 με τους "πράσινους" όμως να κάνουν το 29-31 στο 18'. Ο Τσαρτσαρής ανέβασε την διαφορά στο +7 (29-36), η Ρεάλ μείωσε με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ροντρίγκεθ σε 33-36, με τον Ούκιτς όμως να πετυχαίνει ένα δύσκολο τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου για το 33-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε περίπου στο ίδιο μοτίβο. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μικρό προβάδισμα, όμως η Ρεάλ έβρισκε αμέσως λύσεις και στο 27' προηγήθηκε με 45-43. Οι "πράσινοι" αντέδρασαν άμεσα, με τρίποντο του πολύ καλού Τσαρτσαρή προσπέρασαν με 45-46 (28') αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και η Ρεάλ με ένα σερί 7 πόντων, προηγήθηκε στο 29' με 53-46. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς όμως δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα για την τρίτη περίοδο και με μακρινό τρίποντο 2" για τη λήξη της περιόδου, μείωσε σε 53-49.

Στην τελευταία περίοδο το "θρίλερ" συνεχίστηκε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Ρεάλ να προηγείται στο 35' με 63-58. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα του Ματσιούλις και του Διαμαντίδη προσπέρασε με 63-64 στο 37'. 41" για το τέλος ο Ματσιούλις έκανε το 67-69 με 1/2 βολές και 25" για την λήξη με 2/2 βολές ο Τσαρτσαρής ανέβασε τη διαφορά στο +4 (67-71). Ο Διαμαντίδης υπέπεσε σε φάουλ 16" πριν από την λήξη, ο Μίροτιτς μείωσε σε 69-71 και τα φάουλ διαδέχονταν το ένα το άλλο εκατέρωθεν. Ο Διαμαντίδης 4" για την λήξη αστόχησε σε 2 βολές, αλλά αυτό δεν κόστισε στον Παναθηναϊκό, που πήρε τελικά μεγάλη νίκη μέσα στην Μαδρίτη με 73-74.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-38, 53-49, 73-74

Ρεάλ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 17(1), Σουάρεθ 3, Ρέγιες 6 (9ρ.), Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 10, Χετσχάιμερ, Μπέγκιτς 9, Κάρολ 4, Γιουλ 7(1), Σλότερ.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Ματσιούλις 4, Ούκιτς 12(2), Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 16(2), Διαμαντίδης 14(2τριπ. 8ασ.), Γκιστ 4, Μπανκς 3(1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 6.