ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Δραματική... νίκη

Παρά τα πολλά του λάθη και μετά από πολύ... κόπο, ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Δημήτρη Διαμαντίδη κατάφερε να πάρει τη νίκη με 60-63 επί του ΚΑΟΔ στην Δράμα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την έκτη αγωνιστική της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει όμως προβάδισμα πέντε πόντων (14-19)

15" για την ολοκλήρωση της περιόδου, αλλά με τρίποντο του Ντέιλ ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 17-19 στο 10'.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και στο 13' έφτασε στο +11 (19-30) με καλάθι του Μπράμος. Οι "πράσινοι" όμως έκαναν αρκετά λάθη στο παρκέ και ο ΚΑΟΔ έμενε κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 27-32 ενώ ο Σταμάτης Μπένας σε μια προσπάθεια να σκοράρει, γύρισε άσχημα τον αριστερό του αστράγαλο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια κι έπειτα για το νοσοκομείο με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάταγμα.

Στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ με μπροστάρη τον Νόουλς και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 2 πόντους (34-36) όμως ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση, έκανε το 34-41 στο 25', όμως ο ΚΑΟΔ με τρίποντο του Ντέιλ πέρασε μπροστά με 42-41 στο 27' και στο 30' προηγούνταν με 48-47.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε "θρίλερ" με τον ΚΑΟΔ να διατηρεί μικρό προβάδισμα αρχικά, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 54-54 στο 35'. Ενα λεπτό πριν από την λήξη ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά με μόλις έναν πόντο (58-59) με τον Ιωάννου του ΚΑΟΔ να ισοφαρίζει σε 59-59 με 1/2 βολές, 45" για τη λήξη. Οι "πράσινοι" με καλάθι του Σχορτσανίτη πέρασε μπροστά με 59-61, 20" για το τέλος. Ο Αντι Πάνκο 3" για την λήξη με 2/2 βολές έκανε το 60-63 για τον Παναθηναϊκό που πήρε το διπλό δυσκολότερα απ' όσο αναμενόταν.

Δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 48-47, 60-63Σε λίγο περισσότερα...