ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Περίπατος ενόψει Μάλαγα

Ο Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες του Δημήτρη Διαμαντίδη και του Μάρκους Μπανκς, επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα με 91-60 για την 11η αγωνιστική, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στην Α1 για το 2013 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Μάλαγα στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 5΄προηγήθηκε με 14-7. Ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς

το καλάθι και στο τέλος της περιόδου οι "πράσινοι" προηγούνταν με 28-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 13' είχε ήδη ανεβάσει την διαφορά στο +20 (39-19). Η ομάδα της Πάτρας έμοιζε να μην μπορεί να αντιδράσει και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν στο -25 (57-35).

Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Ο Απόλλωνας δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των φιλοξενούμενων, κατάφερε στο 30' να προηγείται με 76-45.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους "πράσινους", καθώς ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να τους απειλήσει και έφτασαν τελικά στη νίκη με 91-60, ξεκινώντας με το "δεξί" τις υποχρεώσεις τους στην Α1 για το 2013.

Δεκάλεπτα: 28-14, 57-35, 76-45, 91-60

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 15, Μπράμος 4, Ματσιούλις 8(1), Καπόνο 12(2), Ούκιτς 13(1), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 5, Γκιστ 12(2), Ξανθόπουλος 7(1), Γιαννόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης.

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 22(1), Αργυρόπουλος 7, Καπερώνης, Γκραντ 8, Θανόπουλος, Λιανός 2, Πέτροβιτς 1, Λυμπέρης 3(1), Κλάιμπερ 15(3), Μολφέτας 2, Τέρνερ, Κρόλο.

Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Μάρκους Μπανκς, καθώς ο Αμερικανός ανέβασε πυρετό και το ιατρικό επιτελείο της ομάδας του συνέστησε να αποχωρήσει από το ΟΑΚΑ και να ξεκουραστεί.