ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Πράσινη σκούπα...

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 62-64 τον Πανιώνιο, έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά της Α1 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Α1. Εκεί, όπου, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον «αιώνιο» αντίπαλό του Ολυμπιακό, με την σειρά να ξεκινάει την Παρασκευή (7/7).

Ο Πανιώνιος... έπιασε στον ύπνο τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε

δύο φορές με διαφορά 7 πόνων (13-6 στο 7', και 16-9 στο 8'). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως, βρήκε τις λύσεις με σουτ πίσω από την γραμμή των 6.75 και στο 11' πήρε εκ νέου το προβάδισαμ (18-19) ενώ στη συνέχεια της αναμέτρησης παρέμεινε σε θέση οδηγού στη μεγαλύτερή της διάρκεια. Το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 35-36 ενώ έχοντας για «όπλο» την καλή του άμυνα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (45-52).

Οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου έδειχναν να έχουν τον τρόπο να κρατήσουν σε απόσταση τον Πανιώνιο και έδειχναν ικανοί να φύγουν με σχετική ευκολία με το διπλό από τη Νέα Σμύρνη. Ο Νίκος Παππάς, όμως, ευστοχώντας σε δύο διαδοχικά τρίποντα έβαλε... φωτιά στην αναμέτρηση, καθώς 38'' πριν από τη λήξη έκανε το 62-64. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αστόχησε στη συνέχεια για τον Παναθηναϊκό, αλλά στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης η μπάλα έμεινε στα χέρια του Νίκου Παππά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-13, 35-36, 45-52, 62-64.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπογρής 7, Πέιν, Αθηναίου 13 (3), Κιζ 8 (2), Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς, Παππάς 9 (2), Αγραβάνης, Μπούκερ 6.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 8, Μπράμος 9 (3), Κάρι 13 (1τρ., 6 ριμπ.), Ματσιούλις 2 (7 ριμπ.), Ούκιτς 4, Λάσμε 8 (6 ριμπ.), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ, Γκουίν 3 (1), Ξανθόπουλος 4,