ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ | Τρίτη νίκη με "βομβαρδισμό" τριπόντων

Ο Πανελευσινιακός επικράτησε με 97-69 του Κολοσσού Ρόδου για την 5η αγωνιστική της Α1, αφήνοντάς τον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 0-8 στο πρώτο δίλεπτο με τον Πανελευσινιακό να απαντάει με ένα δικό του 8-0 και να ισοφαρίζει στο 3΄. Το παιχνίδι κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι και το 9΄, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα 6 πόντων (20-26) στο 10΄. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 11-2 που τους έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ με 31-28 στο 23΄. Στην συνέχεια

Οι Ροδίτες βελτίωσαν την άμυνά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-42.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένη και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό. Την τελευταία φορά που πέρασε μπροστά ο Κολοσσός ήταν το 47-48 στο 23΄, με τον Πανελευσινιακό να αντιδρά και με ένα σερί 10-0 (57-48) ξέφυγε και πάλι βάζοντας τις βάσεις για μία ακόμα νίκη. Η Ελευσίνα έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (57% στο τέλος της τρίτης περιόδου) τελείωσε την τρίτη περίοδο με +14 (68-54).Με τρίποντο ξεκίνησε και η τέταρτη περίοδος με τον Ρομπ Τζόουνς να εκτοξεύει την διαφορά στους 17 πόντους (71-54) για τον Πανελευσινιακό. Oι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και έτσι σκόρπισαν τον Κολοσσό με 97-69 και πήραν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Φαγιέ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 24 πόντους σε 27:18, ενώ για τον Κολοσσό ο Οσμπι είχε 17 πόντους σε 24:10. Ο Πανελευσινιακός τελείωσε το παχνίδι με 9/16 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 20-26, 39-42, 68-54, 97-69.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 8 (9 ασίστ), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 14, Δημάκος, Τζόουνς 15, Φαγέ 24, Μελισσαράτος, Τέρνερ 15, Μάντζαρης 11, Αβραμίδης 6.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 9, Ραμ 2, Γεωργαλής 5, Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 10, Τσάμης 11, Προύιτ 3, Όσμπι 17.