ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | O Παππάς "μίλησε" τελευταίος

Με εκπληκτική εμφάνιση του Νίκου Παππά που έτυχε 33 πόντους εκ των οποίων τους 15 στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κέρδισε 80-78 τον "σκληροτράχηλο" Απόλλωνα Πάτρας για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν Πανιώνιος και Απόλλων Πάτρας στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα το

ματς αλλά τους γηπεδούχους να ισορροπούν στη δεύτερη περίοδο παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου με σκορ 35-32.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Απόλλωνα να φτάνει σε απόσταση βολής με το τέλος της τρίτης περιόδου 57-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με έναν εκπληκτικό Νίκο Παππά που πέτυχε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε τελικά να πάρει το ματς με 80-78. Το σουτ του Παππά στην εκπνοή ήταν αυτό που έγειρε την "πλάστιγγα" για τους κυανέρυθρους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-32, 57-56, 80-78.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης Πέιν, Αθηναίου 7, Κις, Μίλμπορν 9, Αθανασούλας 5, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 11, Καββαδάς, Παππάς 33, Αγραβάνης 1, Μπούκερ 11
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 22, Αργυρόπουλος 12, Καπερώνης, Γκραντ 12, Θανόπουλος, Πέτροβιτς 6, Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 17, Ζαφείρης 3 , Τέρνερ 6, Κρόλο.