ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Στο τέλος ήταν "Πάνθηρες"

Ο Πανιώνιος παρότι τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς ήταν μπροστά μόλις με τέσσερις πόντους (64-60), κατάφερε να περιορίσει ασφυκτικά τον Ηλυσιακό στο εναπομείναντα χρόνο και να φτάσει στη 16η νίκη του στο πρωτάθλημα με 77-62.

Ο Πανιώνιος έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο ματς μιας και στο έκτο λεπτό προηγήθηκε με 10-3, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ηλυσιακός ισορρόπησε τον ρυθμό και έτσι στο 10ο λεπτό

το σκορ ήταν 18-15. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέβασε τον ρυθμό της και έτσι δύο φορές βρέθηκε μπροστά με εννέα πόντους (36-27 στο 18ο και 39-30 στο 19ο). Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (43-30).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και παρά την προσπάθεια του Ηλυσιακού να πιέσει, ο Πανιώνιος διατηρούσε την διαφορά στους δέκα πόντους (57-47) στο 29ο λεπτό, ενώ το σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν 57-49. Οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και με ένα λέι απ του Νίκου Χατζή μείωσαν σε 64-60 στο 36ο. Στα τέσσερα λεπτά όμως που έμεναν για να ολοκληρωθεί το ματς ο Ηλυσιακός σημείωσε μόλις δύο πόντους και ο Πανιώνιος 13 πόντους και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 77-62.

Δεκάλεπτα: 18-15, 43-30, 57-49, 77-62

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 7(1), Αθηναίου 5(1), Κιζ 2, Μίλμπουρν 12, Αθανασούλας 6(2), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 12(2), Καββαδάς 8, Παππάς 18(3), Αγραβάνης, Μπούκερ 4

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής, Αράπης, Αναγκόνιε 15, Αποστολίδης 2, Χατζής 11, Σπανός 3(1), Δορκοφίκης 7(1), Αντωνάκης, Μόρισον, Γκάρισον 8, Παραγυιός, Στόγκλιν 16(3)