ΠΑΟΚ | «Φόρτσαρε» στο δεύτερο μέρος

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος και με τους Κούπερ και Χαραλαμπίδη να ηγούνται στο σκοράρισμα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 82-65 του ΚΑΟΔ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στα Τρίκαλα.

Με πολλά άστοχα σουτ ξεκίνησε το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά το σκορ ήταν πολύ χαμηλό (2-4 στο 3’). Οι παίκτες του Μάρκοβιτς εκμεταλλεύτηκαν το άσχημο ξεκίνημα του Δικεφάλου και άρχισαν να χτίζουν

διαφορά στο σκορ (7-11 στο 6’), όμως ο Βαγγέλης Μαργαρίτης συνδέθηκε με το καλάθι και βοήθησε την ομάδα του όχι μόνο να πλησιάσει στο σκορ, αλλά και να προσπεράσει με τρίποντο του Δέδα (15-14 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πόντους από τον Βον και έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-19.

Στον ίδιο ρυθμό άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΚΑΟΔ να βρίσκει λύσεις επιθετικά είτε με τον Βον είτε με τον Μπράουν, ωστόσο ο Δικέφαλος είχε ζεστό τον Κούπερ και ισοφάρισε σε 29-29 στο 14’. Ο Μπράουν όμως ήταν «καυτός» για τους Δραμινούς και απάντησε με τρίποντο για το 29-32. Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά με Μπράουν και Βον, όμως ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με συνεχόμενα γκολ-φάουλ από Μπόγρη και Πέιν (35-37 στο 17’). Λίγο αργότερα ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (38-37). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ με τον Μπράουν να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του στο φινάλε του δεκαλέπτου για το 40-41, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Νευρικά μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, ωστόσο οι γηπεδούχοι χάρη στα τρίποντα των Κούπερ και Κασελάκη πήραν προβάδισμα στο 24’ με 46-43. Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έπαιξαν και πολύ καλή άμυνα και με τον Κούπερ να είναι ορεξάτος στο 27’ η διαφορά πήγε στους 10 πόντους αθόρυβα (55-45). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου όμως κατάφεραν και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με βολές του Κούπερ που έκανε το 60-49.

Με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς μπήκε ο «δικέφαλος» στο παρκέ και με τον Ντι Τζέι Κούπερ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το σκορ έγινε 67-51 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ανέβαινε χάρη στα καλάθια του Μπόγρη, ο οποίος έγραψε το 72-54 στο 34’. Ο Π.Α.Ο.Κ. συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον «δικέφαλο του Βορρά» νικητή με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ 19(3), Χαραλαμπίδης 14(3), Τσόχλας 3(1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 2, Κόνιαρης 1.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8, Τσόβιτς, Τζόουνς 5, Μπράουν 12(1), Βον 18, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 3(1), Ζάρας 13(1), Μπένας 2.