ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | "Φτερούγισμα" προς τη σωτηρία...

Το... θρίλερ κατέληξε στο Περιστέρι! Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη έμεινε όρθια μέχρι τέλους, έκαμψε την αντίσταση της -εξαιρετικής και μαχητικότατης- Καβάλας με 81-72 και πήρε βαθιά ανάσα στο κυνήγι της παραμονής...

Το ματς ήταν κλειστό εξ αρχής, μιας και καμία απ' τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο η Καβάλα με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (31-39), προβληματίζοντας τους Περιστεριώτες. Μάλιστα, με την έναρξη του

δεύτερου μισού του ματς έστειλε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό (33-43 στο 23') αλλά μόνο για λίγο. Οι "πρίγκιπες των δυτικών προαστίων" ανέκαμψαν και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 28' (51-51).

Η τέταρτη περίοδος ήταν... ακατάλληλη για καρδιακούς, αφού οι "μονομάχοι" βάδιζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (70-70 στο 39')! Κάπου εκεί όμως, το Περιστέρι έδειξε περίσσια ψυχραιμία, βρήκε τις λύσεις επιθετικά -με τους κορυφαίους του Μάντζαρη, Πάρκερ και Μίτσελ- και κατάφερε με ένα επιμέρους 11-2 να "καθαρίσει" το ματς, κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία του!

Δεκάλεπτα: 22-19, 31-39, 53-54, 81-72

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Γκούμας

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5 (4 ασίστ), Κομποδιέτας 8 (1), Πάρκερ 21 (4 τρίπ., 3 ασίστ), Κανονίδης, Μάντζαρης 23 (3 τρίπ., 3 κλεψ.), Μίτσελ 16 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Χάινς 2, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 4.

Καβάλα (Αλεξανδρής): Πάνος 2, Αρμπετ 18 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 12 (3 τρίπ., 6 ασίστ), Δεμερτζής 1 (3 ασίστ),Βελισσαρίου, Ταϊρού 6 (6 ριμπ.), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 16 (7 ριμπ.), Ατσάρα 15 (2).