ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | Πολύ σκληρό για να πεθάνει...

Με τον Ντουάιτ Θορν να ευστοχεί σε καλάθι στην εκπνοή της αναμέτρησης, το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 76-74 επί του Απόλλωνα, που για τρία δεκάλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με οδηγό τον Πέτροβιτς στο 5' προηγήθηκε με 7-13 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 18-26.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι και στο 13' προηγήθηκε με 27-34. Το Περιστέρι

μείωσε σε 31-34 στο 14' αλλά η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν έχασε το ρυθμό της και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 38-49.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τζίμη Κουστένη παρουσιάστηκε πιο βελτιωμένη και κατάφερε με επιμέρους σκορ 8-2 να μειώσει σε 46-51 στο 24' και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε σε 58-61.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι δεν του επέτρεπε να ανοίξει περισσότερο την διαφορά. Στο 37' όμως, η ομάδα της Πάτρας με τρίποντο του Γιάννη Λιανού έκανε το 64-70 αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι του Τάιλερ Χάινς μείωσαν σε 72-73, ένα λεπτό πριν από την λήξη. Με 1/2 ο Γιάννης Λιανός έκανε το 72-74 για τον Απόλλωνα 15" πριν από την λήξη αλλά ο Νώντας Παπαντωνίου αμέσως μετά ισοφάρισε σε 74-74 και στην εκπνοή ο Ντουάιτ Θορν με καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 76-74!

Δεκάλεπτα: 18-26, 38-49, 58-61, 76-74