Δυσκολεύτηκε, αλλά υπερίσχυσε η Μπάρτι – VIDEO

Η Άσλεϊ Μπάρτι έδειξε γιατί είναι το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης αυτή την περίοδο, κερδίζοντας μετά από ένα πολύ όμορφο ματς, στην πρεμιέρα της στα WTA Finals, την εξαιρετικά φορμαρισμένη Μπελίντα Μπένσιτς…

Τι κι αν βρέθηκε πίσω με σετ, η Αυστραλή είχε όλες τις λύσεις στο τσεπάκι της, για να κατακτήσει την παρθενική νίκη της καριέρας της, στα WTA Finals.

Κερδίζοντας 12 από τα τελευταία 15 γκέιμς του ματς, η Μπάρτι επιβλήθηκε

της Μπελίντα Μπένσιτς στο δεύτερο ματς της ημέρας στη Σένζεν και ξεκίνησε ιδανικά το τουρνουά, περνώντας στην 1η θέση του Red Group.

Χρειάστηκε δυο ώρες η Νο1 τενίστρια του κόσμου, για να φτάσει στη νίκη με 5-7, 6-1, 6-2, δείχνοντας ότι όπως και πέρυσι που κατέκτησε το WTA Elite Trophy τέτοια εποχή, δεν θέλει να αφήσει να περάσει εύκολα από τα χέρια της η ευκαιρία για τίτλο στα WTA Finals.

@ashbarty defeats Bencic in three sets, 5-7, 6-1, 6-2, at the Shiseido @WTAFinals Shenzhen pic.twitter.com/HgWuJswC9D

WTA (@WTA) 27 Οκτωβρίου 2019

Την Τρίτη, η Μπάρτι θα αντιμετωπίσει την Πέτρα Κβίτοβα και με νίκη θα εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

Μόνο εύκολο έργο δεν θα έχει όμως, μιας και η Τσέχα θα τα παίξει όλα για όλα, μετά το ανεπιτυχές αποτέλεσμα της πρεμιέρας, κόντρα στη Ναόμι Οσάκα. Η Γιαπωνέζα θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μπελίντα Μπένσιτς.

WTA FINALS DRAW  | DOUBLES DRAW l OOP (+5h)