Γλίτωσε το “έμφραγμα” η Σερίνα και τώρα Σάκκαρη

Πολύ κοντά σε έναν πολύ επώδυνο αποκλεισμό έφτασε η Σερίνα Γουίλιαμς στην πρεμιέρα της στο Western and Southern Open.

Η 38χρονη θρύλος του αθλήματος τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στη Νο72 τενίστρια στον κόσμο, Αράνθα Ρας, και χρειάστηκε, τελικά, μια τρομερή απόδραση στο τρίτο σετ για να φύγει νικήτρια από τον αγώνα με 7-6(8), 3-6, 7-6(0).

Πάρα πολύ ζόρικη εξελίχθηκε η πρεμιέρα της Γουίλιαμς στο Western and Southern Open ενώ βρέθηκε δύο πόντους μακριά από τον αποκλεισμό όταν η Ολλανδή σέρβιρε στο 6-5 του τρίτου

σετ για να πάρει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της.

Εκεί, το ένστικτο της πρωταθλήτριας που αναμφισβήτητα διαθέτει η Αμερικανίδα “μίλησε”.

Έκανε το καθοριστικό break και, όπως αναμενόταν, η Ρας κατέρρευσε στο συγκεκριμένο σημείο με συνέπεια να μην πάρει ούτε πόντο στο τελευταίο tie break.

Νωρίτερα, είχε ταλαιπωρήσει απίστευτα τη Σερίνα χάνοντας στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ στο οποίο είχε και set point!

Συνέχισε, παρόλα αυτά, να τρέχει ανελέητα την Σερίνα και ισοφάρισε σχετικά άμεσα τον αγώνα.

Η Γουίλιαμς ξεκίνησε άριστα το τρίτο σετ παίρνοντας ένα γρήγορο προβάδισμα με 3-0 αλλά παραλίγο να “αυτοκτονήσει” στη συνέχεια δεχόμενη διαδοχικά breaks που την έστειλαν στη συνθήκη του 5-6 με την Ρας να σερβίρει για τον αγώνα.

Επόμενη αντίπαλος της Σερίνα θα είναι η Μαρία Σάκκαρη!

Θα είναι η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση και με την Σερίνα να είναι εμφανώς “ευάλωτη” στην επιστροφή της στο τουρ και τη Μαρία να λάμπει από αυτοπεποίθηση, όλα μπορούν να συμβούν…