Με το ”δεξί” η Μαρία στη Νέα Υόρκη!

Η Μαρία Σάκκαρη δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στο εναρκτήριο ματς της στο φετινό US Open απέναντι στην Άσια Μουχάμαντ, και με πειστική εμφάνιση και νίκη στα δυο σετ, πέρασε στον 2ο γύρο του τελευταίου Grand Slam της χρονιάς!

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό τένις, με υπομονή και σωστές επιλογές στα πολλά ράλι

του αγώνα κόντρα στην 28χρονη Αμερικανίδα, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια βρήκε τον δρόμο προς ακόμη μια νίκη στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Η Μαρία, αν και δυσκολεύτηκε μέχρι τα μισά του πρώτου σετ, στην συνέχεια πήρε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στην Μουχάμαντ και εν τέλει πανηγύρισε νίκη ψυχολογίας, στον εναρκτήριο γύρο του φετινού US Open.

Μετά από 1 ώρα και 23 λεπτά αγώνα η 23χρονη Ελληνίδα, Νο32 του ταμπλό στη Νέα Υόρκη, επιβλήθηκε με 6-3, 6-3 της Μουχάμαντ, η οποία έπαιξε στην διοργάνωση με Wild Card.

Έτσι, προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή σεζόν στις ”64” καλύτερες του τουρνουά, όπου και θα αντιμετωπίσει τη νεαρή Αμερικανίδα Σοφία Κενίν. Αξίζει να σημειωθεί, πως αυτήν, θα είναι η δεύτερη αναμέτρηση των δυο κοριτσιών το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Είχε προηγηθεί η νίκη της Κενίν στον 1ο γύρο του Wimbledon λίγες εβδομάδες πριν, και πιο συγκεκριμένα στις 3 Ιουλίου, όταν μετά από τρίσετη μονομαχία, η Μαρία δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της προσεχούς αντιπάλου της, στο γρασίδι του Λονδίνου.

Η Κενίν, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του US Open πάντως, χρειάστηκε να κάνει μεγαλειώδη ανατροπή απέναντι στην συμπατριώτισσα της, Μάντισον Μπρενγκλ, κερδίζοντας με 6-0, 4-6, 7-6(4), αν και βρέθηκε στο τρίτο σετ να χάνει με 1-4, κι έσωσε μάλιστα δυο ματς πόιντς της αντιπάλου της στη συνέχεια του ματς!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όσον αφορά την αναμέτρηση της Μαρίας με την Μουχάμαντ, η Ελληνίδα, Νο30 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA αυτήν την στιγμή, ξεκίνησε με μπρέικ (2-1), το οποίο ευτύχησε να κερδίσει γρήγορα πίσω η αντίπαλός της και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Όμως, η υπεροχή στα χτυπήματα και τις επιλογές της Μαρίας φαινόντουσαν ξεκάθαρα στο court, με αποτέλεσμα λίγες στιγμές αργότερα να πάρει και πάρει κεφάλι στο σκορ, κι έκτοτε, να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω της.

Η Σάκκαρη έκανε δυο συνεχόμενα μπρέικ και μετέτρεψε το 3-3 σε 6-3, κατακτώντας εμφατικά το πρώτο σετ, έχοντας, πάντως, άσχημο ποσοστό επιτυχίας στα μπρέικ πόιντς (3/11).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Μαρία να χάνει το σερβίς της και την Μουχάμαντ να παίρνει νωρίς προβάδισμα με 0-1. Αυτό όμως, δεν κράτησε για πολύ, με την 23χρονη Σπαρτιάτισσα να κερδίζει τέσσερα(!) σερί γκέιμς και να μετατρέπει σε περίπατο την αναμέτρηση (4-1).

Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 6-3, 4-1 και δεν δυσκολεύτηκε να ”κλείσει” τον αγώνα στο σερβίς της, με τελικό αποτέλεσμα 6-3, 6-3.

Δευτέρα-Τρίτη 27-28/8: 1ος Γύρος US Open, Γυναίκες

Begu (Roumania) beat Brady (USA) 6-3, 6-3
Kanepi (Estonia) beat Halep (Roumania) 6-2, 6-4
King (USA) beat Vikhlyantseva (Russia) 7-6(4), 6-3
Lapko (Belarus) beat Bondarenko (Ukraine) 6-3, 6-3
Mertens (Belgium) beat Nara (Japan) 6-2, 6-7(5), 7-5
Wang (China) beat Rybarikova (Slovakia) 6-2, 6-2
Teichmann (Switzerland) beat Jakupovic (Slovenia) 6-3, 6-0