LIVE: Ελλάδα-Σερβία 64-48

16:26 16/9/2011 - Πηγή: 24wro
Kαταπληκτικό παιχνίδι της Εθνικής που δεν αφήνει τη διαφορά να πέσει κάτω απο τους 15 πόντους …

Σχόλιο 3ης περιόδου:

Η Εθνική ομάδα άρχισε την περίοδο με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Αντώνη Φώτση που έκανε το σκορ 51-28. Επιθετικά για τους Σέρβους, όσο Τεόντοσιτς και Σαβάνοβιτς δεν είχαν σκοράρισμα, τις λύσεις τις έδινε ο Κέσελ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ωστόσο ήταν πολύ μόνος. Η ελληνική ομάδα έπαιρνε πόντους από ψηλούς αλλά και περιφέρεια και το σκορ έφτασε στο 55-33. Ο
ρυθμός και η τροπή που πήρε το παιχνίδι ευνοούσε σε κάθε περίπτωση την Ελλάδα η οποία με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές διατηρούσε την διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Μία χαλάρωση στην άμυνα της Ελλάδας έδωσε στους Σέρβους την ευκαιρία να μειώσουν σε 63-48 με δύο τρίποντα ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 64-48.