LIVE: Παναθηναϊκός - Χίμκι

21:03 9/11/2012 - Πηγή: 24wro
Οι πράσινοι θέλουν να αφήσουν πίσω τους την ήττα από τον Ικαρο και να επιστρέψουν στις νίκες...
σε ένα παιχνίδι που ούτως ή άλλως, δεν έχει περιθώρια για απώλειες.

Η μάχη για την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας είναι ακόμη ανοιχτή και τα στραβοπατήματα στα εντός έδρας παιχνίδια μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικά.

Ιδιαίτερα μετά τη μεγάλη νίκη της Καντού επί της Φενέρμαχτσε, η κατάσταση στον 1ο όμιλο είναι... μπερδεμένη και οι πράσινοι πρέπει να αποφύγουν τις περιπέτειες. Γι` αυτό και πρέπει οπωσδήποτε να πάρουν το ροζ
φύλλο αγώνα απέναντι στην Κίμκι.

Οι ρώσοι έχουν δύο νίκες στη διοργάνωση, όσες και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχει μία εξαιρετική ευκαιρία να πάρει κεφάλι.

Παναθηναϊκός και Κίμκι έχουν αναμετρηθεί μόλις δύο φορές στο παρελθόν και συγκεκριμένα την περίοδο 2009-10. Στο ματς που είχε γίνει στο ΟΑΚΑ εκείνη την περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε κάνει... πάρτι και είχε επικρατήσει με 101-66 των ρώσων.

Φέτος, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν είναι ασφαλώς τόσο μεγάλη, ωστόσο, οι πράσινοι έχουν και πάλι το πάνω χέρι. Αρκεί να το επιβεβαιώσουν και στο ΟΑΚΑ στις 21:00.