20:55 6/2/2011 - Πηγή: 24wro
Τεράστια από βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Λίβερπουλ που επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι χάρη σε γκολ του Μεϊρέλες... Μέτριο ντεμπούτο από Τόρες.

Το πρώτο ημίχρονο παρότι δεν είχε γκολ, ήταν πολύ ενδιαφέρον. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Φερνάντο Τόρες, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την Τσέλσι κόντρα στην πρώην του ομάδα, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε εκτός περιοχής,
αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, αλλά η άμυνα καλά κρατούσε.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία της έχασε η Λίβερπουλ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Τζέραρντ βγήκε από τα αριστερά, σύγκλινε και επιχείρησε συρτή σέντρα-σουτ. Η μπάλα πέρασε άπ’ όλους, με τον Μάξι Ροντρίγκεζ να γίνεται τελικός αποδέκτης, αλλά προ κενής εστίας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Το μόνο που μεσολάβησε πριν την ανάπαυλα ήταν ακόμα ένα σουτ του Τόρες, το οποίο σταμάτησε στο σώμα του Κά