Διατήρησε το +9 από την Ατλέτικο η Μπαρτσελόνα

21:53 22/12/2012 - Πηγή: 24wro
Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου...
για το 2012 η Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα», αγωνιζόμενοι για πρώτη φορά χωρίς τον Τίτο Βιλανόβα, πέρασαν νικηφόρα το Σάββατο με 3-1 σκορ από την έδρα της Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν, και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας που έχει από την Ατλέτικο Μαδρίτης (49 ένατι 40).

Οι Τσάβι και Μέσι, στο 43΄ και 59΄, έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Καταλανούς, αλλά ο Γκουέρα στο 89΄ έδωσε κάποιες ελπίδες στους γηπεδούχους (1-2).

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Τέγιο «σφράγισε» τη νίκη για τη «Μπάρτσα». Ήταν η 16η στο πρωτάθλημα για τους «μπλαουγκράνα», που παραμένουν αήττητοι.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Πέμπτη
Ράγιο Βαγιεκάνο - Λεβάντε 3-0 (59' Νάτσο, 80' Πίτι, 94' Φράνκο Βάσκες)
Σοθιεδάδ - Σεβίλλη 2-1 (18' Βέλα, 69' Ντε λα Μπέγια / 49' Μεντέλ)
Εσπανιόλ - Ντεπορτίβο 2-0 (30' Σιμάο, 88' Στουάνι)

Παρασκευή
Βαλένθια - Χετάφε 4-2 (1' Σολδάδο, 7' Ζόνας, 30' Ρικάρντο Κόστα, 94' Βαλντές / 13' Άλβαρο, 59' Αλέξις)
Ατλέτικο - Θέλτα 1-0 (77' Αντριάν Λόπεθ)

Σάββατο
Μπέτις - Μαγιόρκα 1-2 (6' Μπενιάτ / 31' Βίκτορ Κασαδεσούς, 47' πέν. Χάβι Μάρκεθ)
Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 1-3 (89' Χάβι Γκέρα / 43' Τσάβι, 59' Μέσι, 94' Τέγιο)
Οσασούνα - Γρανάδα (21:00)