Κρατάει την πρωτιά όχι την εμφάνιση

23:51 23/12/2010 - Πηγή: 24wro
Με την τριπλέτα Σπανούλη, Μπουρούση και Τεόντοσιτς να τον οδηγεί επιθετικά ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρόμα με...
89-82. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερη απόδοση  και με κενά στην άμυνα τους κλείδωσαν  την πρωτιά του δεύτερου ομίλου και θα βρίσκονται στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση του TOP 16 στις 4 Ιανουαρίου στην Βαρκελώνη.

Με το Μπουρούση να ξεκινάει για ένα ακόμα παιχνίδι εντυπωσιακά ( 11 πόντους και 3 ριμπάουντ στο πρώτο
δεκάλεπτο)ο Ολυμπιακός μπήκε με ταχύτητα  και έδειχνε να βρίσκει από νωρίς ρυθμό στον αγώνα. Η Ρόμα πέτυχε κάποια καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο (έκανε ένα σερί 4-0) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν  στο πέμπτο κιόλας λεπτό διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (18-8). Οι Ιταλοί ροκάνισαν την διαφορά και εκμεταλλευόμενοι  τα λάθη και τις κακές επιστροφές των Πειραιωτών ισοφάρισαν στην λήξη του δεκαλέπτου  (22-22).

Η Ρόμα συνέχισε να έχει απαντήσεις απέναντι στον Ολυμπιακό και μάλιστα προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι