Παναθηναϊκός: «Έπεσε» με ψηλά το κεφάλι...

23:55 3/2/2011 - Πηγή: 24wro
Την πρώτη του ήττα στο TOP 16 γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς... ηττήθηκε εκτός έδρας από την Κάχα Λαμποράλ με 77-70.
Οι «πράσινοι» «πλήρωσαν» την κακή τους εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Βάσκοι ξέφυγαν με διαφορά δέκα πόντων (59-49). Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση και η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε δύο
εβδομάδες κρίνεται πολύ κομβική.
Στα του παιχνιδιού, «σφιχτό» ήταν το ματς στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι του αντιπάλου. Μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 4-4, όμως εν συνεχεία ο ρυθμός άνοιξε, με τους Βάσκους να προηγούνται με 15-10, χάρη σε δύο τρίποντα του Ντέιβιντ Λόγκαν. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-18 υπέρ των γηπεδούχων.
Το δεύτερο δεκάλεπτο «σημάδεψε» η πεντάλεπτη διακοπή, λόγω του τραυματισμού του πρώτου διαιτητή της αναμέτρησης Καρλ Γιούγκεμπραντ ο οποίος αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Η Κάχα Λαμποράλ κατόρθωσε να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων (34-26). Ο Ζ