ΒΟΛΕΪ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Ηρακλής εις βάρος του Ολυμπιακού

22:51 7/1/2012 - Πηγή: 24wro
Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα έχασε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε μέσα στην έδρα του με 3-1 σετ από τον Ηρακλή...

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα, δείχνοντας αποφασισμένος να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι.
Στο σημείο, όμως, που ήταν μπροστά στο σκορ, ο διεθνής πασαδόρος, Ντίμα Φιλίποβ γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε από το ντέρμπι.

Ο "γηραιός" με τον Ντεσπέιν να ηγείται στην επίθεση κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν, όπως τελείωσαν το πρώτο και έφτασαν να προηγούνται με 10-6. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κάνοντας ένα επί μέρους 6-1, πέρασαν μπροστά με 15-12. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και έτσι κατάφεραν να κάνουν το 1-1.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο σετ πάλεψαν για την επικράτηση μέχρι το τέλος με το Νοβότνι να κάνει ό,τι μπορεί αλλά να είναι ταυτόχρονα μόνος του. Έτσι μετά το 19-19 τα λάθη των «ερυθρολεύκων» στοίχισαν το σετ το οποίο κατέληξε με 25-21 στον Ηρακλή.

Στο τελευταίο σετ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με 14-10. Ο Ολυμπιακός από 'κει και πέρα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 18-17, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Καλμαζίδη έκαναν λάθη που επέτρεψαν στον "γηραιό" να φτάσει στο ματς μπολ με 24-21. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, βρήκαν κάποια ψυχικά αποθέματα και με τέσσερις αναπάντητους πόντους προσπέρασαν με 25-24. Αυτή, όμως, η προσπάθεια τους δεν απέδωσε καρπούς, καθώς δεν αξιοποίησαν τα δύο σετ μπολ που είχαν και έτσι ηττήθηκαν με 28-26.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 21-25, 26-28.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 6 (1 άσος, 4/19 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 2 (1/12 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ, Νοβότνι 26 (1 άσος, 47% υπ., 20/36 επ., 5 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (75% υπ., 7/22 επ.), Ανδρεάδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ - 54% υπ.) / Σωτηρίου, Λιβαθηνός, Κανέλλος 5 (2 άσοι, 3/6 επ.)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 11 (65% υπ., 10/28 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 10 (1 άσος, 6/24 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης (0/1 επ.), Ντεσπέιν 23 (2 άσοι, 23% υπ., 19/33 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 61% υπ.) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Τανίκ