La Liga: Πέρασε κι απ' την Οσασούνα η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει ακόμη και στις... μέτριες βραδιές της, ακόμα κι όταν δεν είναι στα "καλά" του ο Καρίμ Μπενζεμά. Παρά το γεγονός ότι η Οσασούνα της έκανε "δύσκολη" τη ζωή στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 16η αγωνιστική, η "βασίλισσα" βρήκε τις λύσεις και έφυγε με νίκη 3-1, "καλπάζοντας" προς τον 35ο τίτλο της LaLiga στην Ιστορία της.

Κι όλα αυτά στο βράδυ που ο Μπενζεμά, νικήθηκε δύο φορές απ' την άσπρη βούλα απ' τον γκολκίπερ της Οσασούνα στο 52' και στο 59'! Ο Αλάμπα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους στο 12', με το Μπουντιμίρ

να "απαντάει" ένα λεπτό αργότερα. Ο Ασένσιο στο 45' έδωσε ξανά προβάδισμα στους "μερένχες" και ο Βάθκεθ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1, στέλνοντας τη Ρεάλ στο +17 απ' τη δεύτερη Ατλέτικο και στο +18 απ' την Μπαρτσελόνα (δύο ματς λιγότερα) και τη Σεβίλλη (ένα ματς λιγότερο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής Laliga:

Μαγιόρκα-Αλαβές 2-1

(11΄ Πρατς, 45΄+4 Μουρίκι - 73΄αυτ. Ράιγιο)

Μπέτις-Ελτσε 0-1