Ελβετική πρόκριση στα πέναλτι, με μοιραίο τον Εμπαπέ!

Συγκλονιστικός αγώνας και μεγάλη έκπληξη στη φάση των «16» του Euro 2020, γμε την Ελβετία να ρίχνει νοκ άουτ τη Γαλλία! Και μάλιστα στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 αφού μετά την κανονική διάρκεια και την παράταση, το σκορ έμεινε στο 3-3.

Οι Ελβετοί πανηγύρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά, στη «National Arena» του Βουκουρεστίου, μετά από μεγάλο σασπένς. Στο δέκατο και τελευταίο πέναλτι που εκτελέστηκε,

ο Ζόμερ απέκρουσε το σουτ του μοιραίου Εμπαπέ, δίνοντας την ιστορική νίκη στη χώρα του.

Στην κανονική διάρκεια, η ομάδα του Ντεσάμπ είχε τη νίκη στα χέρια της αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1 μέχρι τα τελευταία λεπτά, χάρη σε δυο γκολ του Μπενζεμά και ένα του Πογκμπά. Στο 81' όμως ο Σεφέροβιτς (σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ) και στο 90' ο Γκαβράνοβιτς έκαναν την απίστευτη ανατροπή σε 3-3, βάζοντας το αουτσάιντερ στην υπόθεση πρόκριση. Και ο στόχος τους επιτεύχθηκε.

Η συγκλονιστική αναμέτρηση, όπως την κάλυψε το SPORTIME.