ΑΕΛ - Ολυμπιακός 1-0: Στον τελικό με γκολάρα Μεντόσα!

Η ΑΕΛ πανηγύρισε την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου, καθώς νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στη Λεμεσό, και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, θα είναι η ομάδα που θα τα πει με την Ομόνοια στον τελικό.

Το τέρμα που χάρισε και την πρόκριση στην ΑΕΛ σημείωσε ο Μεντόσα με φοβερή εκτέλεση φάουλ.

Χωρίς γκολ

ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο νέο γήπεδο της Λεμεσού. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο και συγκεκριμένα στο 19’, όταν ο Καλίλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μουριέλ.

Μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε και για την ΑΕΛ στο 38’ με τον Μολ να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ένα μακρινό σουτ του Ανδρέου.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 53’ με τον Μολ με μεγάλη απόκρουση να λέει όχι σε κεφαλιά του Τεϊσέιρα, με τη μπάλα να χτυπάει και πάνω στον Ρομό προτού πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

Η ομάδα της Λεμεσού σκόραρε στο 89’ με τον Μεντόσα, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο στην αριστερή γωνία του Μολ.

Στο 90+4’ ο Γκόρουπετς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.