Η Σασουόλο σόκαρε την Μίλαν στο "Σαν Σίρο" (VIDEO)

Με το χειρότερο τρόπο άρχισε το 2015 η Μίλαν, αφού η ψυχωμένη Σασουόλο τη νίκησε 2-1 στο "Σαν Σίρο και δεν της επέτρεψε να μπει στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "ροσονέρι" μπήκαν φορτσάτοι, προσπαθώντας κατά κύριο λόγο να απειλήσουν από την αριστερή πτέρυγα και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κοντινή προσπάθεια του Αντρέα Πόλι, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από τις 25 Σεπτεμβρίου.Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν πτοήθηκαν, καθώς στο 28ο λεπτό ο σπουδαίος Ντομένικο Μπεράρντι έβγαλε μία εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας

των γηπεδούχων και ο Νικόλα Σανσόνε ισοφάρισε, ενώ στο 33' το σουτ του Μπεράρντι πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντιέγκο Λόπες.Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Αλέσιο Τσέρτσι για να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του. Δυστυχώς για εκείνον (και βέβαια την Μίλαν) έχασε καλή ευκαιρία στο 67' κι ένα λεπτό αργότερα ο Σιμόνε Τζάτζα εκτέλεσε την ομάδα του με υπέροχο εν κινήσει σουτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.Ο Τσέρτσι έχασε ακόμα μία ευκαιρία στο 78', ο Τζιαμπάολο Πατσίνι έπραξε αναλόγως στο 75' και το 80', με συνέπεια η Σασουόλο να πανηγυρίσει μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της (αν όχι τη μεγαλύτερη) και να την πλησιάσει στους δύο βαθμούς.Μίλαν (4-3-3): Ντιέγκο Λόπες, Ραμί (74' Αμπάτε) Άλεξ, Σαπάτα, Ντε Σίλιο, Πόλι, Εσιέν (65' Τσέρτσι), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Μενέζ, Ελ Σαραουί (71' Πατσίνι).Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Γκατσόλα, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι, Μαγκνανέλι, Μισιρόλι, Μπεράρντι (77' Μπρίγκι), Τζάτζα (88' Φλόκαρι), Σανσόνε (85' Φλόρο Φλόρες).Δευτέρα 5 Ιανουαρίου21:45 Λάτσιο - Σαμπντόρια 3-0 (38' Πάρολο, 41' Άντερσον, 67' Τζόρτζεβιτς)Τρίτη 6 Ιανουαρίου13:30 Ουντινέζε - Ρόμα 0-1 (17' Αστόρι)16:00 Μίλαν - Σασουόλο 1-2 (9' Πόλι - 28' Σανσόνε, 67' Τζάτζα)16:00 Κιέβο - Τορίνο 0-016:00 Έμπολι - Βερόνα 0-016:00 Τζένοα - Αταλάντα 2-2 (51' πέν. Φαλκέ, 69' Μάτρι - 37' Τζαπακόστα, 49' Μοράλες)16:00 Παλέρμο - Κάλιαρι 5-0 (5' Μοργκανέλα, 10' Μουνιός, 33' πέν, 72' Ντιμπαλά, 85' Μπαρέτο)16:00 Πάρμα - Φιορεντίνα 1-0 (11' Κόστα)19:00 Τσεζένα - Νάπολι22:00 Γιουβέντους - Ίντερ