Κάντιθ - Ρεάλ 0-2: Νάτσο και Ασένσιο πήραν τη σκυτάλη απ' τον Μπενζεμά

Η βραδιά δεν ήταν καλή για τον Καρίμ Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα στα δοκάρια, όμως Νάτσο και Μάρκο Ασένσιο ανέλαβαν το βάρος του σκοραρίσματος κι έδωσαν στη Ρεάλ τη νίκη 2-0 στην έδρα της Κάντιθ.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από μία περίοδο μεγάλου φορμαρίσματος και το έργο ανέλαβαν οι Νάτσο και Μάρκο Ασένσιο

που έδωσαν τη νίκη 2-0 στη Ρεάλ κόντρα στην Κάντιθ για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Οι "μερένγκες" έβαλαν τέλος στο σκαμπανέβασμα των τελευταίων αγώνων, ήταν καταιγιστικοί και αυτό που τους έλειψε ήταν η αποτελεσματικότητα. Ακόμα και χωρίς τον Βινίσιους, ο Ροντρίγκο έκανε σπουδαία δουλειά και άνοιγε την αντίπαλη άμυνα, όμως ο Μπενζεμά είχε δύο δοκάρια.

Οι πολλές καλές στιγμές εν τέλει μετατράπηκαν σε γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα. Στο 72' ο Νάτσο με μακρινό σουτ λύτρωσε τους φιλοξενούμενους και στο 76' ο Ασένσιο "κλείδωσε" τη νίκη και το "τρίποντο" πριν από το ταξίδι στο Λονδίνο για τον δεύτερο αγώνα με την Τσέλσι στα προηιτελικά του Champions League.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικήςΡάγιο Βαγεκάνο - Οσασούνα 2-1 (40' αυτ. Αριντάν, 43' Παλαθόν / 66' Γκόμεθ)Βιγιαρεάλ - Βαγιαδολίδ 1-2 (74' Καπού / 2' Αμαλάχ, 34' Ελ Γιαμίκ)Αθλέτικ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (33', 70' Ι. Γουίλιαμς)Μπέτις - Εσπανιόλ 3-1 (27' Πέρεθ, 34' Μιράντα, 69' Καρβάλιο / 48' Μόντες)Κάντιθ - Ρεάλ 0-2 (72' Νάτσο, 76' Ασένσιο)16/04 15:00 Ζιρόνα - Έλτσε16/04 17:15 Χετάφε - Μπαρτσελόνα16/04 19:30 Ατλέτικο - Αλμερία16/04 22:00 Βαλένθια - Σεβίλλη17/04 22:00 Θέλτα - Μαγιόρκα

Πηγή: Sport24.gr