«Λύγισε» ο Χρυσοχός και ήττα για την Κύπρο!

Η Κυπριακή αποστολή το πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στην Τυνησία αλλά γνώρισε την ήττα με 3-2. Στον τελευταίο αγώνα ο Πέτρος Χρυσοχός ηττήθηκε από τον Μοέ Εκχαργκουί (7-6,7-5), σε δύο ώρες και 15 λεπτά.

Παρά το γεγονός πως η διαφορά στα ranking αναμεσά στους αντισφαιριστές των δύο χώρων ήταν τεράστια αυτό δεν φάνηκε καθόλου κατά την διάρκεια των αγώνων. H Κύπρος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες κόντρα στην Τυνήσια που αγωνιζόταν και με την συμπαράσταση του κόσμου.

Η Κύπρος με τους Πέτρο Χρυσοχό, Μενέλαο Ευσταθίου, Σέργη Κυρατζή, Λευτέρη Νέο και Φώτο Φωτιάδη έφθασε πολύ κοντά στην νίκη και στο να γράψει ιστορία πετυχαίνοντας κάτι που δεν έχει πετύχει ποτέ.

Η προσοχή πλέον επικεντρώνεται στα πλέι-οφ παραμονής ώστε να μην επιστρέψουμε και πάλι στο Group III