Με Λάρκιν συνεχίζει ακάθεκτη η Εφές

Με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει... πλάκα με 29 πόντους και 6/9 τρίποντα, η Εφές δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα κόντρα στη Βιλερμπάν, νίκησε 101-74 και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague.

Με τέτοιο Λάρκιν πάει φουλ για κούπα! Ο Αμερικανός είχε 6/9 τρίποντα, 29 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και... 45 στο PIR, σε κάτι περισσότερο από 28 λεπτά συμμετοχής, οδηγώντας την Εφές στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague

και κρατώντας τη, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, στην κορυφή.

Οι Τούρκοι είχαν 16/30 τρίποντα και 23 ασίστ, τιμωρώντας την πολύ κακή περιφερειακή άμυνα της Βιλερμπάν, η οποία δε μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους. Ο Νουά με 16 πόντους, προφανώς και δεν ήταν αρκετός, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο 8-12 και μένουν πίσω όσον αφορά την οκτάδα, ενώ η Εφές ανέβασε το ρεκόρ της, στο εντυπωσιακό, για το επίπεδο ανταγωνισμού της φετινής διοργάνωσης, 17-3.

Η Εφές προσπάθησε από την αρχή, να πατήσει το γκάζι, η Βιλερμπάν έμενε κοντά, μέχρι το 17-13, αλλά με τέτοια άμυνα, ήταν αδύνατον να ακολουθήσει τους Τούρκους, που με τον Λάρκιν «οδηγό» (12π.), πήγαν στο +13 στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-22).

Στη δεύτερη περίοδο, παρά το αρχικό 40-22, η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να επιστρέψει με τρίποντα από Ντιό και Νουά (41-34), αλλά η επιστροφή του Λάρκιν, έστειλε ξανά την Εφές σε απόσταση 15 πόντων (60-45), στην ανάπαυλα.

Η Βιλερμπάν, ήταν ξεκάθαρο ότι δε μπορούσε να ακολουθήσει, η Εφές κυρίως με τον Λάρκιν αλλά και με τον Μπομπουά ανά διαστήματα, χτυπούσε πολύ εύκολα την άμυνα των Γάλλων και μετά το 81-63 της τρίτης περιόδου, δε θα μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Η ομάδα του Αταμάν, συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο, με αμείωτο ρυθμό και έφτασε άνετα, στο 101-74...

Δεκάλεπτα: 35-22, 60-45, 81-63, 101-74