Νέα Σαλαμίνα - Άρης: Σπουδαίο διπλό... με αρκετές απουσίες!

Σπουδαίο "διπλό" πέτυχε ο Άρης Λεμεσού στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με 1-3 τη Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στο φετινό πρωτάθλημα καθώς συνεχίζουν να είναι στο -4 από την κορυφή.

Με αρκετές απουσίες ο Σπιλέφσκι καθώς έλειπαν Καζού, Μουσούντα, Στρούσκι, Μπένγκτσον και Κακόριν. Η Νέα

Σαλαμίνα  γνώρισε νέα ήττα και έπεσε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης Νέα Σαλαμίνα-Άρης, η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα με γκολ από τον Μπράουν.

Ο Άγγλος με μια φοβερή έμπνευση έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, δίνοντας από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Άρη.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" απείλησε ξανά στο 33΄ με τον Μπαμπίκα ο οποίος ωστόσο καθυστέρησε να κάνει το πλασέ με τον Οφόρι να προλαβαίνει να διώξει.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το πολυπόθητο 2ο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς.

Στο 66’ η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να βρει την αντίδραση που έψαχνε μέσα από στημένη φάση. Ο Φράγκος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντιαγκιτέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Άρης έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ ωστόσο ο Μελίσσας απέκρουσε το σουτ του Μπαμπίκα.

Τελικά η ομάδα της Λεμεσού κλείδωσε το παιχνίδι στο 84' όταν ο Άδωνη πέτυχε αυτογκόλ, στην προσπάθειά του να απομακρύνει το σουτ του Πηλέα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς (10΄ Ντιακιτέ), Μιγκελίτο (46΄ Μαργκάσα), Μάντζεκ, Λιμπόμπε (58΄ Φλοριάν), Φράγκος (79΄ Τσίκο Μπάνζα), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε (46΄ Κλίμοβιτς)

Στον πάγκο: Kίσσας, Κουμουρής, Μποτεάκ, Νικολάου, Φιάκας, Βίκτωρος, Λεουκό

Άρης: Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Μποακιέ, Μόργκαν, Σπόλιαριτς (59΄ Σικόρσκι), Γκομίς (46΄ Στεπίνσκι), Γιαγκό, Μπρόρσον, Σζόκε (59΄ Γιαμπλόνσκι), Ντζαβέ (64΄ Πηλέας), Μπαμπίκα (71΄ Ντελμίρο)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Χρυσοστόμου, Πάνκοφ

Κίτρινες: Σεργίου (3η)  /Μεντιούμπ, Ντζαβέ (3η), Μπρόρσον, Γιαγκό (3η)

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος