Νίκησε και έπιασε κορυφή

ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Κεραυνός κέρδισε πιο δύσκολα απ' ό,τι περίμεναν πολλοί την Ένωση (63-53)

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας «Τάσος Μητσόπουλος», που επικράτησε μέσα στον Στρόβολο της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 63-53. Η Ένωση γι' ακόμα ένα παιχνίδι αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι, αφού κράτησε τις διαφορές στο σκορ σε πολύ μικρά επίπεδα μέχρι και τα τελευταία στάδια του αγώνα. Ο Κεραυνός, όμως, ήταν πιο εύστοχος και πήρε τη μεγάλη νίκη, που

τον φέρνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, όσους έχει και η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Όσον αφορά την Ένωση, έφτασε τους 15 βαθμούς και παραμένει στην 6η θέση της βαθμολογίας. Την ερχόμενη αγωνιστική, οι δύο ομάδες δίνουν κρίσιμους αγώνες. Η ΕΝΠ θα φιλοξενήσει στην έδρα της την Καπάτσος Ομόνοια, ενώ ο Κεραυνός θα ταξιδέψει στη Λεμεσό για να αγωνιστεί κόντρα στον Απόλλωνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, το οποίο έφθασε στο 5-4 υπέρ της Ένωσης. Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα σερί πέντε πόντων έφεραν το σκορ στο 9-5 υπέρ τους, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Κεραυνός δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων στο 7:11, όταν προηγήθηκε με 14-9, με την Ένωση να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με λέι απ του Χάσκισον, με το σκορ να φθάνει στο 14-11.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο και στα πρώτα τρία λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει (16-16).

Ο Κεραυνός έφερε ξανά τη διαφορά στους τέσσερεις μετά από δύο δίποντα των Τόμιτς και Μπάρκερ (20-16) η οποία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στη συνέχεια όταν το σκορ έφθασε στο 22-18, στο 14:24 του αγώνα. Η Ένωση ήταν καλύτερη στα επόμενα λεπτά, πετυχαίνοντας οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 26-24. Ο Κεραυνός «πάτησε γκάζι» στο τελευταίο τρίλεπτο και με ένα σερί επτά πόντων πήρε προβάδισμα με 31-26.

Με ένα σερί πέντε πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση, που το έφερε στο 31-31. Ο Κεραυνός, με δύο ελεύθερες βολές του Στυλιανού, έφερε το σκορ στο 33-31 υπέρ του στο 22:52. Τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 39-33 για τους γηπεδούχους, που σημείωσαν άλλους τέσσερεις πόντους και έφεραν τη διαφορά στους δέκα (43-33). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν, όμως, πέντε πόντους στη συνέχεια (δύο ο Κουμής, δύο ο Σάμουελς και ένα ο Άντερσον) με το σκορ να φθάνει στο 43-38, με τον Θεοχαρίδη να σημειώνει άλλους δύο πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, φέρνοντας το σκορ στο 45-38.

Με ένα δίποντο του Άντερσον ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Ένωση που μείωσε σε 45-40, όμως ο Σμότριτζ απάντησε με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 48-40. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο -πρώτα ο Άντερσον για τους «βυσσινί» και στη συνέχεια ο Στυλιανού για τον Κεραυνό- με το σκορ να οδηγείται στο 51-43, έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Στα επόμενα στάδια του αγώνα, ο Κεραυνός ήταν ανώτερος, καταφέρνοντας να σημειώσει επτά πόντους και να δεχθεί δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 58-45 υπέρ του, τρία περίπου λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 63-53 υπέρ του Κεραυνού.

10λεπτα: 14-11, 31-26, 45-38, 63-53
Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Σμότριτζ 14 (3), Μιχαήλ 3, Νεοφύτου, Στυλιανού 19 (3), Μασάμπα 2, Θεοχαρίδης 2, Ομπράιεν 1, Μπάρκερ 13, Τόμιτς 9.
Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Πυριλλής, Θωμά 3, Άντερσον 14 (2), Σιόκουρος 6 (2), Μακλέιν 18 (2), Κουμής 4, Σάμουελς 4, Σολωμού, Χάσκισον 4.