Πέταξε στα... σκουπίδια μοναδική ευκαιρία

Μια μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις χθεσινές γκέλες της Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ σπατάλησε η Ουνιόν, με τους Βερολινέζους να μένουν στο εντός έδρας 1-1 με την Μπόχουμ για την 28η αγωνιστική της Bundesliga.

«Ο Μαρινάκης ψάχνει να αγοράσει ομάδα στην Ιταλία»

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με υπέροχο σουτ του Γιουράνοβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα των Σταφυλίδη (ήταν εκτός αποστολής)

και Λαμπρόπουλου να ισοφαρίζει στο 55ο λεπτό του ματς με πέναλτι του Στρόγκερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ουνιόν έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Τζέαεκελ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κυνηγήσει με αξιώσεις το τρίποντο μέχρι το φινάλε. Κάπως έτσι, έμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 52 πόντους, στο -7 και -5 από την πρωτοπόρο Μπάγερν και τη δεύτερη Ντόρτμουντ αντίστοιχα, ενώ παράλληλα, βρίσκεται στο +1 από την Λειψία που ακολουθεί.

Από την άλλη, η Μπόχουμ, έφτασε τους 27 πόντους και ξέφυγε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, παίρνοντας μια μικρή, αλλά σημαντικότατη, βαθμολογική ανάσα ενόψει συνέχειας.