Ευρωμπάσκετ 2015: Θρίαμβος της Εθνικής επί της Κροατίας

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ με σπουδαία άμυνα στην τελευταία περίοδο έκανε την ανατροπή και πήρε μία σημαντική νίκη επί της Κροατίας (72-70), στη δεύτερη αγωνιστική, της α” φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή, η ελληνική ομάδα έκανε το πιο σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση. Θυμίζουμε ότι τα ματς του τρίτου ομίλου, διεξάγονται στο Ζάγκρεμπ.

Η Εθνική για 36 λεπτά κυνηγούσε το σκορ και προσπαθούσε να λύσει το επιθετικό πρόβλημα. Ηταν νευρική και άστοχη με αποτέλεσμα οι Κροάτες να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ και να ελπίζουν σε νίκη. Σίμον και Ούκιτς δημιούργησαν

πολλά προβλήματα με τα σουτ τριών πόντων, τη στιγμή που σε αυτόν τον τομέα η ελληνική ομάδα υστερούσε απελπιστικά (4/20 συνολικά). Ο Κατσικάρης χρησιμοποίησε αρκετά σχήματα για να αλλάξει το παιχνίδι, αλλά τελικά πέτυχε την ανατροπή με τρεις περιφερειακούς, Σπανούλη, Ζήση, Σλούκα και Πρίντεζη, Μπουρούση να κάνουν σπουδαία δουλειά κάτω από το καλάθια. Ο Βασίλης Σπανούλης (16π, 6 ασ), ήταν σπουδαίος και «μίλησε» τη στιγμή που τον χρειαζόταν η ελληνική ομάδα.

Η Εθνική παγιδεύτηκε από την άμυνα ζώνης της Κροατίας στο α” μέρος, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ. Οι Ελληνες παίκτες είχαν 1/11 σουτ τριών πόντων σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα να «κυνηγούν» συνεχώς το σκορ. Σημαντική ζημιά στην Εθνική έκανε ο Σίμον με 13 πόντους στο α” μέρος (2/2δ,3/4τρ). Η Κροατία έφτασε να προηγείται με εννέα πόντους στο 17.30 (24-33), αλλά τελικά στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους πέντε (28-33).

Στην τρίτη περίοδο, η Κροατία εξακολουθούσε να έχει προβάδισμα και μάλιστα έφτασε τρεις φορές τους δέκα πόντους
(30-40,39-49, 43-53). Το επιθετικό πρόβλημα της Εθνικής εξακολουθούσε να παραμένει, ενώ οι Κροάτες κρατούσαν το προβάδισμα στηριζόμενοι στα σουτ τριών πόντων (4/6 στην τρίτη περίοδο).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα έπαιξε σπουδαία άμυνα και έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Φώτης Κατσικάρης χρησιμοποίησε τρεις περιφερειακούς (Σπανούλη, Ζήση, Σλούκα), η Εθνική πίεσε στην περιφέρεια, ενώ έκανε πιο δυνατή την άμυνα και μέσα στη ρακέτα. Ο Σλούκας στο 36′ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (66-65) και ο Πρίντεζης 1.30 πριν από το τέλος έδωσε διαφορά πέντε πόντων (72-67). Ο Σάριτς με δύο βολές μείωσε σε 72-69, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο στα 5» και ο Σίμον στα 3» ευστόχησε σε μία βολή (72-70). Η μπάλα πήγε και πάλι στα χέρια των Κροατών, αλλά ο Σίμον αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70.

Ελλάδα (Κατσικάρης – 25/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/13 βολές, 40 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα): Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (1/5 διπ,3/6 τρίπ.5/6β, 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.

Κροατία (Περάσοβιτς – 15/30 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/20 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες): Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σιμόν 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).
Πηγή τα ΝΕΑ.gr

The post Ευρωμπάσκετ 2015: Θρίαμβος της Εθνικής επί της Κροατίας appeared first on Enimerosi24.