Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός στο πόλο

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε για 14η φορά και 6η συνεχόμενη Κυπελλούχος Ελλάδας, επικρατώντας με...
10-8 του Πανιωνίου, στον τελικό του Final-4 της Καλύμνου.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας μια εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου κι έκαναν το πρώτο βήμα για το 11ο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Αν και ο Πανιώνιος
προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ κι "έκλεισε" την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 3-2.

Από κει και πέρα, ο δρόμος για το φετινό Κύπελλο είχε χρώμα «ερυθρόλευκο», για να φτάσει το σκορ στο +2 (5-3), στο τέλος του 2ου οκταλέπτου.

Το 3ο οκτάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό, με τους πειραιώτες να φτάνουν μέχρι και το +4 (9-5), για να ολοκληρωθεί τελικά το οκτάλεπτο με 9-6.

Ο Ολυμπιακός κατέβασε... ταχύτητα στην τελευταία περίοδο, καθώς έφτασε στο 10-6, με συνέπεια ο Πανιώνιος να μειώσει στα τελευταία λεπτά σε 10-8, που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP του τελικού ψηφίστηκε ο Γιάννης Φουντούλης, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Μιράλης του Πανιωνίου με 3 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 4-3, 1-2

Τα γκολ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάτερος): Ντόσκας 2, Δελακάς 2, Κολόμβος 1, Κομάντινα 1, Κόχειλας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Σχίζας 1, Φουντούλης 1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βολτυράκης): Μιράλης 3, Μάζης 2, Παπαδόγκωνας 1, Χατζηγούλας 1, Θεοδωρόπουλος (αυτογκόλ)