Σίγουρος ο Λέτο ότι θα πάρει μεταγραφή!

Ο Γολγοθάς ακόμα να τελειώσει. Κι ας ξεκίνησε πριν από περίπου εννέα μήνες. Τα πρώτα μέτρα της διαδρομής του προς τον Γολγοθά ο Σεμπαστιάν Λέτο τα διήνυσε πριν από δύο χρόνια, όταν το γόνατό του διαμαρτυρήθηκε ύστερα από χτύπημα που είχε δεχθεί στον αγώνα (νίκη των «πρασίνων» με 4-1) κόντρα στον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, όταν και...
αναγκάστηκε να παραχωρήσει, στο 63', τη θέση του στον Στ. Μαρίνο.

Τότε για πρώτη φορά (;) έμαθε ότι έχει μία μορφή χονδροπάθειας, η οποία εκρίθη από το ιατρικό επιτελείο ότι δεν χρήζει επέμβασης και πως είναι αντιμετωπίσιμη με θεραπευτική
αγωγή.

Το πρόγραμμα θεραπείας, όμως, δεν κράτησε επί μακρόν. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού έβγαλε άνετα την αγωνιστική περίοδο 2010-11 και... μάτια στο μισό της επόμενης χρονιάς, όταν πέτυχε 15 γκολ σε 17 αγώνες (μέσος όρος 1 γκολ ανά 83 λεπτά (!), καθώς όλα του τα ματς δεν ήταν 90λεπτα) στο πρωτάθλημα. Το πρώτο μισό της αγωνιστικής περιόδου 2011-12 τον βρήκε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ (με 14 γκολ), το 2012 στο κρεβάτι του χειρουργείου, του πόνου και της αγωνίας για την επόμενη μέρα.