H ανάλυση της Μαρσέιγ

Για λίγα δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Μαρσέιγ, η οποία τα έκανε όλα σωστά για 92 λεπτά απέναντι στην Βαλενσιέν μένοντας στο 1-1.Σημάδια ανάκαμψης έδειξε η Μαρσέιγ για την 8η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος όπου έκανε πολύ καλή εμφάνιση και αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Βαλενσιέν στο «Νινζεσέρ».Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν αγωνίστηκαν σε ένα αρκετά εχθρικό κλίμα, καθώς το 1993, η Μαρσέιγ είχε δωροδοκήσει ποδοσφαιριστές της Βαλενσιέν για
να επικρατήσει.Ωστόσο, μπήκε πολύ αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 16’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τέρμα του Ντιαβαρά. Ο Βαλμπουενά έκανε το φάουλ, με τον Ντιαρά να κάνει την κεφαλιά και τον Ντιαβαρά με κοντινή προβολή να κάνει το 1-0, όντας σε θέση οφσάιντ.Από εκεί και πέρα όμως η Βαλενσιέν πίεσε πάρα πολύ την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έφτασαν αρκετές φορές στα αντίπαλα καρέ.Όλα έγιναν πιο δύσκολα για τους Μασσαλούς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τότε  ο Φανί υπέπεσε σε πέναλτι και έτσι αποβλήθηκε. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Πουζόλ, ο οποίος είδε τον Μανταντά να αποκρούει και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του.Με την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν να παίζει με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, ήταν πολύ δύσκολο να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, και έτσι στην επανάληψη έπαιξε αμυντικά για να διατηρήσει το αποτέλεσμα.Για αυτόν τον λόγο η Βαλενσιέν κατάφερε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και για να διατηρηθεί το προβάδισμα χρειάστηκαν αρκετές επεμβάσεις του Στιβ Μανταντά που ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου.Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σάεζ κατάφερε να νικήσει τον μέχρι τότε ανίκητο Μανταντά και να αφήσει πικρή γεύση στους ανθρώπους της Μαρσέιγ από το συγκεκριμένο παιχνίδι.Δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ για την 8η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.