H ευθύνη στον Διαμαντίδη και τον Σπανούλη!

Την ήττα γνώρισαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ο Σωτήρης Βετάκης επισημαίνει τη συμμετοχή των ηγετών των δύο ομάδων, που πρέπει να αναλάβουν την ευθύνη τους...

Δυο πραγματικά σπουδαία ματς, που το κάθε ένα δίνει πλούσια τροφή για συζήτηση, έγιναν στο ΟΑΚΑ

και στην Κωνσταντινούπολη, όπου τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Ολυμπιακός γνώρισαν την ήττα.

Τι να πρωτοσχολιάσεις! Να σταθείς στις «περιστροφές» (στην άμυνα) του Παναθηναϊκού, που συχνά άφηναν τη ρακέτα του ελεύθερη για να κάνει ο Βερεμένκο παιχνίδι είτε τελειώνοντας τις φάσεις, είτε κερδίζοντας βολές, είτε πασάροντας τη μπάλα στο σημείο που βρισκόταν ξεμαρκάριστος συμπαίκτης του; Στη μη χρησιμοποίηση του Βουγιούκα στο β’ μέρος, ή το σχήμα με τους Λόγκαν-Σάρας-Σμιθ μαζί με τους Τσαρτσαρή-Περπέρογλου ή τους Τσαρτσαρή-Καϊμακόγλου;

Από την άλλη να μείνεις στην αλλαγή κοντού-ψηλού που έκανε ο Ολυμπιακός πάνω στον Γκόρντον και την οποία «τιμώρησε» ο πρώην παίκτης των «ερυθρόλευκων» που (σχεδόν) μόνος του νίκησε τους κυπελλούχους Ελλάδας; Στην επιλογή να ευστοχήσει ο Σπανούλης (με το σκορ στο -3π) και στις δύο βολές όταν το χρονόμετρο έχει μέσα μόλις 3’’ αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε τάιμ-άουτ για να σχεδιάσει μετά τις βολές που υποχρεωτικά θα έστελνε τη Γαλατά ύστερα από τις βολές του διεθνούς πόιντ-γκαρντ, επίθεση στο «μπροστινό» γήπεδο; Να σταθείς στις βολές του Λάκοβιτς που ακολούθησαν (στα 2’’) ή στην «εγκληματική» αντίδραση των γηπεδούχων μετά τις 2/2 βολές του Σλοβένου (69-66), όταν γύρισαν την πλάτη στον Σλούκα και του επέτρεψαν να κάνει με όλη την άνεση του ένα μεν τυχερό σουτ αλλά με τις περισσότερες δε πιθανότητες ευστοχίας από ό,τι αν είχε αντίπαλο του μπροστά;

Ειδικά για τις τεχνικές επιλογές είναι δεδομένη η φιλοσοφία των δύο κορυφαίων προπονητών που στα μάτια πολλών ανθρώπων, παραπέμπει σε… ξεροκεφαλιά. Όμως τόσο ο Ομπράντοβιτς, όσο ο Ίβκοβιτς έχουν να επιδείξουν αμέτρητες νίκες και επιτυχίες ακριβώς γιατί επιμένουν στο πλάνο που καταστρώνουν, στην τακτική και τη αγωνιστική φιλοσοφία που επί σειρά μηνών δουλεύουν με τις ομάδες τους. Επόμενο είναι όταν η επιμονή αυτή δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα να θεωρείται ξεροκεφαλιά, αλλά αυτό είναι εντελώς άδικο!

Αντί όλων αυτών θα προτιμήσω να σταθώ στην νέα λανθασμένη επιλογή του Ολυμπιακού σε επίθεση υπό «ειδικές καταστάσεις», η οποία δεν εκδηλώθηκε από τον Βασίλη Σπανούλη και στην επιθετική επίδοση του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος στο β’ μέρος… αγνοείτο!

Στην «καταστροφική» για τον Παναθηναϊκό τρίτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ είναι 22-14 για τους Ρώσους ο ηγέτης των «πράσινων» δεν έχει πάρει ούτε μία προσπάθεια. Τελειώνει το δεκάλεπτο με το 1/1δίποντα και τα 2/3 τρίποντα, που ανέγραφε η στατιστική όταν πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Αντικρίζοντας μάλιστα την τελική επίδοση του που είναι 1/1δ, 3/4τρ, 3/4β, αναζήτησα στο play by play την συμμετοχή στην επίθεση του Παναθηναϊκού και… κουράστηκα να πατάω το scroll down! Και το τρίποντο κα