Ανατροπή για Κροατία

23:00 6/9/2011 - Πηγή: OnSports
Σε ένα ημίχρονο η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς ανέτρεψε το σκορ και επικράτησε με 3-1 του Ισραήλ που έμεινε ουσιαστικά εκτός πρόκρισης.Μόλις 11 αγωνιστικά λεπτά χρειάστηκε η Κροατία για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ απέναντι στο Ισραήλ στο «Μάξιμιρ». Έτσι η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μας και όλα θα κριθούν στην επόμενη αγωνιστική όπου φιλοξενείται από την Ελλάδα.Οι Ισραηλινοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Εμέντ στο 44’, ωστόσο στο 47΄ο Μόντριτς ισοφάρισε.Όλα έγιναν πιο εύκολα
για τους «βατρένι» στο 51’ όταν ο Ταλ Μπεν Χαΐμ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Έτσι η «χρυσή» αλλαγή του Κροάτη τεχνικού, Εντουάρντο σε δύο λεπτά έκανε το 3-1 (55’, 57’), δίνοντας το προβάδισμα πρόκρισης στους Κροάτες.ΚΡΟΑΤΙΑ: Πλετίκοσα, Στρίνιτς, Σίμουνιτς, Λόβρεν, Τσόρλουκα (46’ Ντούμοβιτς), Βουκόγεβιτς (46’ Εντουάρντο), Γέλαβιτς, Μόντριτς, Σρνα, Μαντζούκιτς, ΚράνιτσαρΙΣΡΑΗΛ: Αουάτ (46’ Χαΐμοφ), Μπεν Χαΐμ, Γκέρσον, Καγιάλ, Τουατά, Εμέντ, Μπεναγιούν, Ζάχαβι (68’ Σέχτερ), Κουτάμπα, Αρούς, Κοέν (58’ Γκολάσα)