Ανατροπή για Σαν Λορένζο

Αν και βρέθηκε σε «εχθρικό» γήπεδο, η Σαν Λορένζο ξεπέρασε το γρήγορο 1-0 και επιβλήθηκε της Μπελγκράνο με 2-1.

Μάλιστα, η Σαν Λορένζο επικράτησε για δεύτερη φορά σε τρία παιχνίδια που έχει δώσει εκτός έδρας στην φετινή Clausura. Εντούτοις, έχει μόλις επτά βαθμούς, αφού δεν έχει πάρει θετικά αποτελέσματα στο «σπίτι» της.

Ο Πάμπλο Αλβαράντο ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 63ο λεπτό και ο Νέστορ Ορτιγκόζα ολοκλήρωσε την ανατροπή με πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα. Στο δέκατο λεπτό ο Ματίας Χιμένεζ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους,

αλλά η Μπελγκράνο υπέκυψε στην ανωτερότητα της Σαν Λορένζο στο δεύτερο μέρος.

Έτσι, η ομάδα της Κόρντομπα έμεινε στους επτά βαθμούς.

Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα: Ολάβε, Τούρους, Μπετανκόρ, Κλ. Πέρεζ, Κουιρόγκα, Γκονζάλεζ (70' Αλμεράρες), Ροντρίγκεζ, Χιμένεζ (58' Μαλντονάντο), Φαρέ, Σιλβέρα, Μ. Πέρεζ (56' Παρόντι).
Σαν Λορένζο: Σαπάγκνε, Μέζα, Πολιμίνο, Αλβαράντο, Μαρτίνεζ (63' Τσάβεζ), Ορτιγκόζα, Ρομανόλι, Βομπορίλ (60' Μπάζαν), Καλίνσκι, Σαλκγουέιρο, Μπενίτεζ (66' Γκιγκλιότι).