Αποφασισμένοι και... οδηγοί οι Ρέιντζερς

Το σερί συνεχίζεται ακόμα και στον έκτο γύρο των πέναλτι και οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς επιβλήθηκαν των Φίνιξ Κογιότες ύστερα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Ο Derek Stepan νίκησε τον Mike Smith στον έκτο γύρο της τελικής διαδικασίας καθορισμού νικητή, ενώ ο Henrik Lundqvist σταμάτησε αμέσως μετά τον Shane Doan, αρχηγό των «λύκων». Έτσι, οι Νεοϋορκέζοι συμπλήρωσαν 58 βαθμούς και πέτυχαν το καλύτερο τους ξεκίνημα από το 1993-94, χρονιά που στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Μόλις

στην τρίτη περίοδο της κανονικής διάρκειας άνοιξε το σκορ, με τον Ruslan Fedotenko να βρίσκει δίχτυα. Ο πρώτος σκόρερ των Κογιότες, Radim Vrbata, ισοφάρισε σε 1-1, 9:23 πριν το τέλος, με το εικοστό του γκολ για φέτος.

Στην παράταση, ο Marion Gaborik έχασε πέναλτι, αλλά αυτό... διορθώθηκε στα... ολόκληρα πέναλτι που ακολούθησαν. Έτσι έμειναν οι Ρέιντζερς στην κορυφή της λίγκας και της ανατολικής περιφέρειας, ενώ ο σύλλογος του Φίνιξ συμπλήρωσε 46 βαθμούς και απέχει κατά δύο από τις προνομιούχες θέσεις της Δύσης.