Απώλειες για τα φαβορί

Για ακόμα ένα παιχνίδι η Παρί Σεν Ζερμέν απογοήτευσε, μένοντας στο 1-1 με την Ρεν. Ταυτόχρονα η Λιόν παραχώρησε ισοπαλία με το ίδιο σκορ στην Αζαξιό.Στην πρεμιέρα η ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από την Λοριάν χαρακτηρίστηκε ως… άγχος των ποδοσφαιριστών της. Από ότι φαίνεται όμως μόνο τυχαία δεν ήταν αυτή καθώς και για την δεύτερη αγωνιστική του γαλλικού Σαμπιονά, δεν κατάφερε να ικανοποιήσει.Στο «Ρουντ ντε Λοριάν» απέναντι στην Ρεν οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν με το πρώτο τέρμα του Γκαμέιρο
στο 73’, ωστόσο ο Πιτρόιπα στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 για τις δύο ομάδες.Την ίδια ώρα η Λιόν που είχε ξεκινήσει δυναμικά το πρωτάθλημα φιλοξενούσε την Αζαξιό και φαινομενικά είχε ένα εύκολο έργο. Ωστόσο, ο σύλλογος της Κορσικής έκανε την έκπληξη και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σαμαριτανό με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τους «γκον» να ισοφαρίζουν στο 83’ με τον Λισάντρο Λόπεζ.Τα… μάτια της έβγαλε η Λοριάν στο «Μοστουάρ» όπου φιλοξένησε την Μπορντό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ζουφρέ στο 82’, τρία λεπτά μετά την αποβολή του Σερτίκ για τους Γιρονδίνους. Ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, καθώς ο Ενρίκε στις καθυστερήσεις ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Καέν πήρε τη νίκη και έχει μπει δυναμικά στη σεζόν, κάνοντας το δύο στα δύο. Αυτή τη φορά πέρασε νικηφόρα με 2-1 από το «Μπονάλ» της Σοσό. Τα τέρματα των Αμουμά (15’) και Φρο (67’) έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους, με την Σοσό απλά να μειώνει με τον Μπουντεμπούζ στις καθυστερήσεις.Ανάλογο ξεκίνημα έκανε και η Σεντ Ετιέν η οποία μετά τη νίκη της απέναντι στην Μπορντό εκτός έδρας ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις στο «Ζοφρουά Γκισάρ» όπου επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Νανσί. «Χρυσός» σκόρερ για τους «στεφανουά» ήταν ο Μάρσαλ στο 88’.Στους έξι βαθμούς βρίσκεται και η Τουλούζ η οποία με δύο τέρματα προς το τέλος επικράτησε με 2-0 της Ντιζόν. Ο Μπουλούτ στο 71’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το πέναλτι του Μασάδο στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Τέλος χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση στο «Νινζεσέρ» όπου η Βαλενσιέν φιλοξένησε την Μπρεστ.Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του Σαμπιονά, πατώντας ΕΔΩ.