Ασταμάτητοι οι Γκάλαξι

Με επιθετικό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι επικράτησαν εκτός έδρας των Βανκούβερ Ουάιτκαπς με 4-0.Οι μεν αγνοούν την αίσθηση της ήττας, ενώ οι Καναδοί έχουν ακριβώς το αντίστροφο συναίσθημα τους τελευταίους μήνες. Αυτή η εικόνα δεν επιβεβαιώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι Ουάιτκαπς έχασαν πολλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σι Σαλίνας στο 59ο λεπτό.Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Λόνταν Ντόναβαν διαμόρφωσε το 0-1 με κοντινό σουτ. Επίσης, ο διεθνής Αμερικανός «έγραψε» το 0-2 στο 75ο με πέναλτι. Στο 80ό το σκορ πήρε διαστάσεις
θριάμβου, όταν ο Σιν Φράνκλιν διαμόρφωσε το 3-0. Στις καθυστερήσεις, ο Άνταμ Κρίστμαν σημείωσε με κεφαλιά το 4-0.Πλέον, η ομάδα του Λος Άντζελες, η οποία δεν είχε τον Ντέιβιντ Μπέκαμ στην σύνθεση της, έφθασε στους 45 βαθμούς διατηρώντας την πρωτοπορία στην δυτική περιφέρεια και σε ολόκληρο το MLS. Στον αντίποδα, αυτή του Βανκούβερ έμεινε στους 15 και πολύ μακριά από τις προνομιούχες θέσεις.Βανκούβερ Ουάιτκαπς: Κάνον, Χάρβεϊ, Ρότσατ, Λέδερς (73’ Βαγένας), Μπόξαλ, Κόφι, Τσιουμιέντο (81’ Νάντσοφ), Σαλίνας, Χασλί, Χαρχού (62’ Καλφάν), Σανβέζο.Λος Άντζελες Γκάλαξι: Σάουντερς, Φράνκλιν, Γκονζάλεζ, Ντούνιβαντ, Ντε Λα Γκάρζα, Μπερχάλτερ, Μαγκί, Ζουνίνιο, Στέφενς (85’ Κιτ), Άντζελ (67’ Κρίστμαν), Ντόναβαν (85’ Λόπεζ).