Μπήκαν οκτάδα οι Σταρς

Τέσσερις σερί νίκες συμπλήρωσαν οι Ντάλας Σταρς κερδίζοντας τους πρωτοπόρους Βανκούβερ Κανάκς με 3-2 στην παράταση.

Τα «αστέρια» έχαναν με 2-1, ένα λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά ισοφάρισαν με Mike Ribeiro και o Loui Eriksson πέτυχε το «χρυσό» γκολ στην παράταση. Έτσι εισήλθαν στην προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας και οι Κανάκς συμπλήρωσαν 87 βαθμούς.

Από την πλευρά τους, οι Ότουα Σένατορς επανήλθαν στις νίκες ξεπερνώντας

τους Νιου Γιορκ Άιλαντερς με 5-2, ενώ οι πρωτοπόροι της Southeast, Φλόριντα Πάνθερς, επιβλήθηκαν των Μόντρεαλ Κανάντιενς με 4-2. Σε άλλο κυριακάτικο (26/02) ματς, οι Μινεσότα Ουάιλντ κατέβαλαν τους Σαν Χοσέ Σαρκς με 4-3, με τους «καρχαρίες» να ολοκληρώνουν σειρά εννέα εκτός έδρας αγώνων.

Ο 36χρονος Martin St. Louis πέτυχε χατ τρικ στο 4-3 των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ επί των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς και αναπτέρωσε τις ελπίδες των «κεραυνών» για πρόκριση στα play off ένα 24ωρο μετά την ήττα με 8-1 από τους Πίτσμπουργκ Πένγκουινς. Οι τελευταίοι, οι «πιγκουίνοι» κέρδισαν το δικό τους ματς με 4-2 σε βάρος των ουραγών, Κολόμπους Μπλου Τζάκετς.

Τέλος οι Άναχαϊμ Ντακς συνέχισαν τη καταγραφή θετικών αποτελεσμάτων με το 3-1 εναντίον των Σικάγο Μπλάκχοκς. Πλέον έχουν 64 βαθμούς οι «πάπιες» και απέχουν μόλις έξι από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του NHL.