«Χρυσός» βαθμός για Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι στάθηκε αρκετά τυχερή στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και απέσπασε ισοπαλία με 1-1.Οι «σεισμοί» κυριάρχησαν για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα μέχρι το 85ο λεπτό. Μάλιστα στα πρώτα είκοσι λεπτά, ο σύλλογος του Σαν Χοσέ θα μπορούσε να είχε πάρει διαφορά στο σκορ με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε.Εν τέλει, στο 85ο λεπτό ο Κρις Βοντολόφσκι διαμόρφωσε το 1-0 με κοντινό σουτ. Ωστόσο, η χαρά της δικαίωσης διήρκησε μόλις ένα λεπτό, αφού με την σέντρα ο Τιλ Μπάνμπερι ισοφάρισε!Έτσι, οι πρωτοπόροι του ανατολικού ομίλου
ανέβηκαν στους 45 βαθμούς. Από την άλλη, οι Έρθκουεϊκς βρέθηκαν στους 32 και οκτώ μακριά από την προνομιούχα ζώνη.Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς: Μπους, Μπέρλινγκ, Μόροου, Μπεϊτασούρ, Ερνάντεζ, Κοράλες, Στέφενσον (72’ Γκρίφιν), Ντόκινς, Μπάκα (66’ Γκίερτσεν), Κρόνιν, Βοντολόφσκι.Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Σίνοβιτς, Σέζαρ, Μπέσλερ, Μάιερς, Κόλιν, Αρνάουντ, Τζέφερσον (87’ Ζούσι), Καμαρά (72’ Σαπόνγκ), Μπάνμπερι, Μπράβο (82’ Πέτερσον).