Δεν είναι… Ατρόμητος ο Ολυμπιακός!

Ατρόμητος και Ολυμπιακός κονταροχτυπιούνται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Παρά τον χαρακτηρισμό του φαβορί που έχουν οι «ερυθρόλευκοι», αν βάλει κανείς στη «ζυγαριά» τα δεδομένα της αναμέτρησης, αυτά μαρτυρούν ότι όλα είναι πιθανά και απαντούν στο γιατί...

Ο Κυπελλούχος θα μπορούσε να είναι ο Ατρόμητος:

-Πάει καλά κόντρα στις μεγάλες ομάδες

Απόλυτη ισορροπία στα αποτελέσματα του Ατρομήτου με τις μεγάλες

ελληνικές ομάδες φέτος. Έχει 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες με διαφορά τερμάτων 8-10. Στις 5 από τις 6 (83%) αναμετρήσεις που σκοράρει παίρνει θετικό αποτέλεσμα (τις τέσσερις νίκη -67%- και τη μία ισοπαλία -16%-). 3/6 (50%) ματς που δεν έχει σκοράρει λήγουν 0-0.

Τα 7/10 (70%) τέρματα των αντιπάλων του μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο. Τα 3/8 (37.5%) γκολ που έχει πετύχει είναι μεταξύ 50-60ού λεπτού και άλλα τόσα στο 90ό λεπτό και μετά. Ο Κώστας Μήτρογλου έχει βρει δίχτυα τέσσερις φορές, κάτι που σημαίνει ότι σημειώνει τα μισά τέρματα της ομάδας του κόντρα σε μεγαθήρια στην Ελλάδα. 2/8 (25%) είναι του Φυτανίδη, ενώ από ένα έχουν Μπρίτο και Σφακιανάκης.

Αναλυτικά:

Σούπερ Λίγκα
2η αγωνιστική: Άρης – Ατρόμητος 0-1 (Μήτρογλου 19’, ασίστ: Πίτου Γκαρσία)
3η αγωνιστική: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 1-1 (Μήτρογλου 53’, ασίστ: Επστάιν – Λέτο 86’)
13η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 3-1 (Λίνο 19’, Βιεϊρίνια 29’, Αθανασιάδης 90+3’ - Μπρίτο 60’)
14η αγωνιστική: Ατρόμητος – ΑΕΚ 1-0 (Σφακιανάκης 58’)
15η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 1-0 (Μαρκάνο 53’)
17η αγωνιστική: Ατρόμητος – Άρης 0-0
18η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-0 (Κουίνσι 72’)
28η αγωνιστική: Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 0-0
29η αγωνιστική: ΑΕΚ – Ατρόμητος 0-0
30η αγωνιστική: Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-2 (Μαρκάνο 61’, Φετφατζίδης 66’)

Κύπελλο Ελλάδας
Φάση των «16» (12/1/2012): Ατρόμητος – Άρης 2-1 (78’ Φυτανίδης, Μήτρογλου 90’- 46’ Καστίγιο)
Προημιτελικά (25/01/2012): ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 1-2 (38’ Λίνο - 90’ Φυτανίδης, 91’ Μήτρογλου)

-Οι πρώην είναι περισσότεροι και έχουν μεγάλο κίνητρο

Πέντε παίκτες έχουν φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων, με την εξαίρεση των Ανδρέα Τάτου και Ντένις Επστάιν. Ο πρώτος ανήκει από το καλοκαίρι του 2011 στον Ολυμπιακό, αλλά δόθηκε αμέσως δανεικός στον Ατρόμητο πριν προλάβει να παίξει με τα ερυθρόλευκα. Κάτι ανάλογο είχε γίνει το 2010 με την Κέρκυρα και τον δεύτερο. Στο ίδιο καθεστώς με τον Έλληνα μέσο βρίσκεται και ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος, όμως, έχει αγωνιστεί σε αρκετούς αγώνες με τους Πειραιώτες από το 2007, όταν και είχε υπογράψει για πρώτη φορά συμβόλαιο συνεργασίας με αυτούς.

Ο Στέλιος Σφακιανάκης κλείνει την τετράδα των παικτών του Γιώργου Δώνη που έχουν «ερυθρόλευκο» παρελθόν. Ο 36χρονος μέσος υπήρξε ποδοσφαιριστής των πρωταθλητών την τριετία 1997-2000, ενώ από το 2009 μέχρι σήμερα είναι Περιστεριώτης. Από τον Ολυμπιακό μόνο ο Ράφικ Τζεμπούρ έχει περάσει από τη φετινή έκπληξη της Σούπερ Λίγκας (Ιανουάριος 2006-Ιανουάριος 2007, Ιανουάριος 2011 Ολυμπιακός).<