Δεν εντυπωσίασαν οι Βραζιλιάνοι

01:20 6/9/2011 - Πηγή: OnSports
Το 1-0 της Βραζιλίας σε βάρος της Γκάνα σε φιλικό αγώνα δεν συνδυάστηκε με ιδιαίτερα θετική εμφάνιση.Πάντως, η ενδεκάδα των «σελεσάο» δεν ήταν η βασική, αφού ο Μάνο Μενέσες έχει διαμορφώσει δύο διαφορετικές αποστολές, για τα επερχόμενα ματς της εθνικής του. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε από τον Λεάντρο Νταμιάο στο 45ο λεπτό.Οι Βραζιλιάνοι δεν μπόρεσαν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο, παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Συγκεκριμένα, ο Ντάνιελ
Οπάρε αποβλήθηκε στο 34ο λεπτό, αφού προηγήθηκαν αρκετές σκληρές του παρεμβάσεις. Μάλιστα, στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Γκάνα ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο.Τελικά, σχεδόν με την λήξη του ημιχρόνου, ο Λεάντρο πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Βραζιλία. Ο Φερναντίνιο πρόσφερε την τελική διαγώνια πάσα και διευκόλυνε αρκετά το έργο του συμπαίκτη του. Στο δεύτερο ημίχρονο, η «σελεσάο» ήταν ελαφρώς ανώτερη, αλλά δεν έπεισε τους απαιτητικούς της φίλους με την απόδοση της.  Συμμετοχή στο ματς κατέγραψε ο πρώην «Έλληνας», Ντέρεκ Μπόατενγκ, ενώ επέστρεψε ο Ροναλντίνιο.Βραζιλία: Σέζαρ, Μαρσέλο, Τιάγκο Σίλβα, Λούτσιο, Ντάνιελ Άλβες, Γκανσό (10’ Ελίας), Φερναντίνιο (46’ Χουλκ), Λούκας, Λεάντρο (78’ Πάτο), Ροναλντίνιο, Νεϊμάρ. Γκάνα: Καρασέι, Οπάρε, Μενσά, Ινκούμ (86’ Ανάν), Βόρσα, Πάιντσιλ, Μπαντού, Μπόατενγκ (46’ Άντι), Ασαμόα (66’ Ανάν), Μουντάρι , Αγιουέου (70’ Αντιάι).