«Διπλό» με Richards οι Κινγκς

Στα πέναλτι επικράτησαν οι Λος Άντζελες Κινγκς στην έδρα των Βανκούβερ Κανάκς έπειτα από το 2-2 των δύο ομάδων στο 60λεπτο και στην παράταση.

Ο Mike Richards ήταν αυτός που έδωσε τον επιπλέον βαθμό στους «βασιλιάδες» με την εύστοχη του εκτέλεση στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή. Πάντως ο Justin Williams πέτυχε επίσης γκολ στα πέναλτι, ενώ διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των Κινγκς

στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Dustin Penner είχε ανοίξει το σκορ, αλλά ο Daniel Sedin (20ό γκολ) ισοφάρισε σε 1-1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και ο David Booth σε 2-2 στο 5:00 της τρίτης. Εντούτοις οι φιναλίστ ου περυσινού πρωταθλήματος πήραν μόλις έναν βαθμό και ανέβηκαν στους εξήντα παραμένοντας στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL.

Από την πλευρά τους, η ομάδα του Λος Άντζελες βρίσκεται στην έβδομη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ με 55 βαθμούς. Άλλωστε υστερεί στην ισοβαθμία της με τους Σαν Χοσέ Σαρκς στην κορυφή της Pacific.