«Διπλό» πρόκρισης για τον Ηλυσιακό

Στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ηλυσιακός που επικράτησε εκτός έδρας του Πανιωνίου με 73-69…Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 26-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα κράτησε το προβάδισμα και στη συνέχεια, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 38-35. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 58-50.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε
να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Τρία τρίποντα του Τόμπσον έφεραν τον Ηλυσιακό μπροστά με 69-71 ενώ απέμεναν 32'' για την λήξη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο εύστοχες βολές του χατζή. Κορυφαίος για τον Ηλυσιακό ήταν ο Τόμπσον που πέτυχε 18 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Νάνα με 15. Για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς που σημείωσε 19 πόντους.Δεκάλεπτα: 26-21, 38-35, 58-50, 69-73.Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Μπατής 9 (3), Ιωάννου 3 (1), Ντίμπλερ 12 (2), Γιάνκοβιτς 19 (1), Βαντερμπέκεν, Μάλενς 6, Ξανθόπουλος 3 (1), Καββαδάς 3, Αθανασούλας 5, Σαρικόπουλος 4.Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Τόμπσον 18 (3), Χατζής 4, Νάνα 15, Γαλιώτος 6, Χολ 8, Αποστολίδης 4, Κασελάκης 11, Σπανός 3 (1), Τσαμπρούνης, Ματαλόν.