Έχασαν οι Έφηβοι

Την ήττα (57-52) από την Βουλγαρία γνώρισε η Εθνική Εφήβων στον πρώτο από τα δύο επίσημα φιλικά παιχνίδια που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη.Η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το σκορ στα πρώτα λεπτά ήταν 2-0 με σουτ του Μαραγκού, ενώ η Βουλγαρία πέτυχε το πρώτο της καλάθι τρία λεπτά μετά την έναρξη. Η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί
δύο φορές με διαφορά τριών πόντων (9-6 και 11-8). Η Βουλγαρία όμως κατάφερε να περάσει με 13-15 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 14-17. Οι «γείτονες» κατάφερνα να προηγηθούν με οκτώ πόντους (14-22) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι διεθνείς μας πέρασαν μπροστά εκ νέου με σερί 13-0 (27-22). Η Βουλγαρία έκανε το δικό της σε 7-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 27-29. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους αντίπαλούς μας να έχουν μόνιμα ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 28ο λεπτό όταν η Ελλάδα ισοφάρισε με βολές σε 43-43. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου όταν η διαφορά πήγε στο 52-47. Οι Βούλγαροι δεν κατέθεσαν τα όπλα και προηγήθηκαν με σερί 10-0 (52-57), 50 δεύτερα πριν το τέλος «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι, καθώς αυτό ήταν και το τελικό σκορ.Δεκάλεπτα: 14-17, 27-29, 46-44, 52-57Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μήτσιου-ΣυμεωνίδηςΕΛΛΑΔΑ(Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 3, Λαρεντζάκης 3, Δημητρόπουλος 1, Δημακόπουλος, Τριποδάκης, Δεληγεώργης 6(1), Μήτσιαλος, Αγραβάνης 4, Μελισσαράτος 11(1), Ζούμπος 8(1), Καμπερίδης 4, Μαραγκός 12.ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ(Μίντσεφ): Πετρόφ, Γκρότζεφ, Νάτσκιν 5(1), Στογιάνοφ 7(1), Καραμφίλοφ 2, Ιβάνοφ 20(2), Τέντσεφ, Σιμεόνοφ 6, Καραϊλίεφ, Γκαλάμποφ 2, Ντιμιτρόφ 13(2).